aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowe propozycje Komisji Europejskiej niewystarczające?..

22 marca 2016
Nowe propozycje Komisji Europejskiej niewystarczające?..

Copa i Cogeca uznały za krok we właściwym kierunku wprowadzenie nowych zasad Komisji Europejskiej prowadzących do zwiększenia stosowania nawozów organicznych i wytwarzanych z odpadów, ostrzegają jednak, że to za mało.

Copa i Cogeca uznały dzisiaj za krok we właściwym kierunku wprowadzenie nowych zasad Komisji Europejskiej prowadzących do zwiększenia stosowania nawozów organicznych i wytwarzanych z odpadów, stwierdziły jednak, że nie wystarczą one, by dojść do sedna problemu i że potrzeba większej dozy realizmu.

Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen, powiedział „Unijne rynki rolne borykają się z poważnym kryzysem, gdyż ceny skupu często nie pokrywają kosztów produkcji. Zakup nawozów mineralnych stanowi największą część wydatków rolników i spółdzielni rolniczych na środki produkcji. Nawozy te są odpowiedzialne za 30% kosztów zmiennych we wszystkich branżach. Jesteśmy zadowoleni z propozycji w zakresie poszerzenia unijnego rozporządzenia w sprawie nawozów o nawozy organiczne, by rolnicy w UE mieli łatwiejszy dostęp do większej liczby nawozów. Jest to pierwszy konkretny rezultat gospodarki o obiegu zamkniętym. Nowe zasady nie pozwolą jednak dojść do sedna problemu, ani nie wywrą poważnych skutków.”

Dodał „Rolnicy nie ograniczają się jedynie do stosowania nawozów mineralnych, lecz wytwarzają również nawozy organiczne jak obornik czy produkty pofermentacyjne z zakładów produkcji biogazu. W niektórych regionach mamy do czynienia z nadwyżką produkcji, a w innych z deficytem. Mimo iż wniosek ten pozwala na zastąpienie nawozów mineralnych nawozami opartymi na oborniku, jest on zbyt nierealistyczny. Zdaniem unijnych rolników działania te są prowadzone na pokaz, gdyż nadal nie mogą stosować produktów innowacyjnych, takich jak mineralne koncentraty z obornika. Ponadto, niepokoi nas ograniczenie maksymalnego dopuszczalnego poziomu kadmu poniżej 60mg/kg P2O5, co może doprowadzić do dalszego wzrostu kosztów produkcji nawozów fosforanowych. Stanowi to dodatkowy argument za naszą propozycją polegającą na zniesieniu ceł na nawozy, w celu obniżenia kosztów produkcji. Apelujemy do Komisji Europejskiej o to, by faktycznie miało to miejsce.”

Copa -Cogeca


POWIĄZANE

Według stanu na 29 kwietnia transportem drogowym z Ukrainy wyeksportowano 375 ty...

Z „Raportu o inflacji” opublikowanego w kwietniu przez Narodowy Bank Ukrainy wyn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę