MERCOSUR1
Europejskie Forum Rolnicze

Nowe GMO (NGT)- NSZZ RI Solidarność wzywa Siekierskiego do sprzeciwu!

14 lutego 2025
Nowe GMO (NGT)- NSZZ RI Solidarność wzywa Siekierskiego do sprzeciwu!
Jest nowa propozycja, datowana na 6 lutego, co ma być najnowszym naciskiem polskiej prezydencji na posunięcie naprzód w sprawie propozycji UE dotyczącej poluzowania przepisów dotyczących nowych technik genetycznych (NGT), znanych również jako edycja genów lub nowe GMO. Ma to miejsce tuż przed kolejnym spotkaniem ekspertów z państw członkowskich, które odbędzie się 14 lutego.
 
Swoje stanowisko wyraził wczoraj NSZZ RI Solidarność kierując do Czesława Siekierskiego, Konstytucyjnego Ministra Rolnictwa RP, kierując stosowny wniosek którego pełną treść zamieszczamy poniżej:

Szanowny Pan

Czesław Siekierski

Minister Rolnictwa I Rozwoju Wsi

ul. Wspólna 30

00-930 Warszawa

 

Szanowny Panie Ministrze,

W imieniu NSZZ RI “Solidarność” zwracam się z wnioskiem, aby Polska nie poparła propozycji z dnia 6 lutego 2025 r. w sprawie NGT (REGULATION OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL on plants obtained by certain new genomic techniques and their products and amending Regulation (EU) 2017/625), która stawia naszych polskich rolników i hodowców w niekorzystnej sytuacji w stosunku do zagranicznych hodowców i producentów nasion. W naszej opinii Polska nie powinna popierać propozycji tego rozporządzenia, ponieważ jest to sprzeczne z interesem polskich rolników, a zwłaszcza tych, którzy prowadzą produkcję bez GMO oraz produkcję ekologiczną.

Pan Minister słusznie zwrócił uwagę, że propozycja rozporządzenia w sprawie NGT przedstawiona przez Komisję Europejską w lipcu 2023 r. zapewni monopol  kilku międzynarodowym koncernom – dostawcom nasion dla naszych rolników. Dzięki opatentowanym nasionom będą w stanie wyeliminować naszych hodowców z rynku i podnieść ceny nasion dla rolników.

Najnowsza kompromisowa propozycja prezydencji polskiej z dnia 6 lutego 2025 r. w żaden sposób nie ogranicza stosowania patentów na odmiany roślin. Nie pomoże nawet zapewnienie hodowcom i rolnikom dostępu do opatentowanych odmian na rozsądnych warunkach.

W projekcie brak także ważnych przepisów:

  • brak obowiązku znakowania (z wyjątkiem materiału roślinnego przeznaczonego do rozmnażania) produktów w całym łańcuchu produkcji i dystrybucji, co nie zapewnia informacji o NGT na etapach przetwórstwa i obrotu, a w szczególności nie zapewnia konsumentom informacji o produkcie wytworzonym przy udziale NGT, czyli uniemożliwia świadomy wybór lub odrzucenie,
  • brak obowiązku oceny ryzyka przed dopuszczeniem NGT kategorii 1 i 2 zgodnie                     z zasadą przezorności (art. 191 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE),
  • brak obowiązku znakowania i dostępu do informacji jakiego typu rośliny uprawiają rolnicy, a jakie rośliny uprawiają ich sąsiedzi, nie zapewnia właściwego oddzielenia upraw oraz zebranych produktów w łańcuchu produkcji i dystrybucji,
  • brak wskazania reguł koegzystencji NGT oraz upraw konwencjonalnych  i ekologicznych, jak również przerzucenie odpowiedzialności za ewentualne zanieczyszczenie na sektor rolnictwa konwencjonalnego nie stosującego GMO i rolnictwa ekologicznego,
  • brak określonych reguł, w jaki sposób kraje będą prowadzić nadzór nad produktami NGT1 w całym łańcuchu produkcji i dystrybucji, monitorować produkty NGT1 i badać próbki w celu zapewnienia prawidłowego wdrożenia przepisów na wszystkich etapach produkcji.

Rozumiemy, że Pan Minister jako przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w czasie polskiej prezydencji musi przedstawić kompromisową propozycję, która przyspieszy proces legislacyjny. 

Pan Minister stwierdził wcześniej, że "dorobek hodowlany powinien być powszechnie dostępny dla rolników, a nie pozostawać w rękach wielkich koncernów. Dlatego działania przeciwdziałające patentowaniu NGT są wyjątkowo ważne."

Dlatego też uważamy, że w interesie polskich rolników i firm nasiennych przedstawiciele Polski nie mogą głosować za tym wnioskiem!

Ta propozycja jest także sprzeczna z interesem rolników w całej Unii Europejskiej!

Ponad 200 organizacji i firm z sektora produkcji nasiennej, rolnictwa ekologicznego i produkcji bez GMO podpisało wspólne stanowisko przeciwko temu projektowi.

W interesie polskiego sektora nasiennego, polskich rolników i konsumentów, apelujemy do Pana Ministra o opowiedzenie się przeciwko temu projektowi lub głos wstrzymujący. 

Z wyrazami szacunku 

Przewodmniczący NSZZ RI Solidarność
Tomasz Obszański
 
GMO
GMO 
Oryginalny dokument wysłany pocztą elektroniczną do resortu rolnictwa wczoraj (13.02.2025 roku) znajduje się TUTAJ  

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Debata o nowych technikach genomowych (NGT), określanych także jako „nowe GMO”, ...

Oświadczenie Komisariatu Biskupów Niemieckich - Biuro Katolickie w Berlinie w sp...

W celu przełamania impasu w negocjacjach między krajami UE złożono nowy wniosek ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę