Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Nowa technologia sekwestracji dwutlenku węgla na rynku już w 2022 roku

11 sierpnia 2021
Nowa technologia sekwestracji dwutlenku węgla na rynku już w 2022 roku

Rabobank rozpoczyna inicjatywę rolno-leśną, mającą na celu sekwestrację CO2 przy jednoczesnej poprawie praktyk stosowanych przez drobnych rolników w krajach rozwijających się. W tym celu stworzono już internetową platformę, która łączy duże korporacje, chcące zrównoważyć swoje emisje, z drobnymi rolnikami.

Ta inicjatywa jest rozwiązaniem zapobiegającym zmianom klimatu na drodze zrównoważenia emisji CO2 przez jego sekwestrację w glebie. Dzięki platformie Rabobank rolnicy z krajów rozwijających się, sadzący lasy na swojej ziemi mogą oferować CO2 sekwestrowany przez ich drzewa dużym korporacjom w celu skompensowania ich emisji.

Jak wiadomo, z zaabsorbowanego CO2 drzewa oddzielają węgiel, który z kolei wykorzystują do wzrostu biomasy. Firmy specjalizujące się w technologiach teledetekcyjnych mierzą przyrost biomasy w danym roku, zapewniając przejrzystość ilości sekwestrowanego dwutlenku węgla. W przypadku rolników biorących udział w programie ich model biznesowy poprawia się na kilku frontach: sadząc drzewa obok upraw, takich jak mango, awokado i akacja, stosują bardziej odporną metodę uprawy, poprawiającą składniki odżywcze gleby i poziom wody, przy mniejszym ryzyku utraty plonów z powodu zmian klimatycznych i zjawisk pogodowych.

W fazie pilotażowej w Afryce Subsaharyjskiej setki drobnych rolników posadziło w ubiegłym roku ponad 50 000 drzew we współpracy z Rabobankiem. Od 2025 r. projekt rolno-leśny ma na celu sekwestrację 150 Mt emisji CO2 rocznie. Do tego czasu do projektu ma zostać włączonych 15 milionów rolników z Afryki Subsaharyjskiej, co stanowi obszar rolno-leśny trzykrotnie większy niż Holandia. Uczestniczący rolnicy pochodzą z sieci Fundacji Rabo, która jest powiązana z różnymi afrykańskimi spółdzielniami drobnych rolników. Dodatkowo Rabobank może zapewnić prefinansowanie sadzenia drzew. Rolnicy już odniosą korzyści ze sprzedaży sekwestrowanego CO2, ponieważ drzewa nie produkują jeszcze owoców.

„Aby osiągnąć cele paryskiego porozumienia klimatycznego konieczne jest, aby firmy działały w bardziej zrównoważony sposób, redukując emisję dwutlenku węgla do zera” – powiedział Wiebe Draijer, prezes zarządu Rabobank. „Należy to zrobić tak szybko, jak to możliwe”. Każdy sektor, każda firma i każda osoba mają swoją rolę do odegrania. Inicjatywa na rzecz agroleśnictwa ogranicza zmiany klimatyczne jako rekompensatę za emisje, których obecnie nie można uniknąć. Projekt polega na ochronie przed skutkami zmiany klimatu i jest przyszłością systemu żywnościowego.

Po fazie pilotażowej kolejnymi krokami w partnerstwie z Microsoft będzie zwiększenie liczby zaangażowanych projektów agroleśniczych i zaangażowanie jednostek certyfikujących. Uruchomienie platformy zaplanowano na 2022 rok.

 

polsus.pl


POWIĄZANE

35 sprawdzanych opakowań na minutę i 100% skuteczności w wykrywaniu nieszczelnoś...

Grupa PZU po posiedzeniu sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji powodziowej, utwo...

Tysiące zwierząt na południu Polski zostało dotkniętych dramatycznymi skutkami p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę