europejskie forum rolników 2025

Niemrawe ożywienie w polskim rolnictwie

31 maja 2016
Niemrawe ożywienie w polskim rolnictwie

W drugim kwartale 2016 r. koniunktura w polskim rolnictwie nieznacznie poprawiła się. Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGAGR) wzrosła o 1,2 punktu, z poziomu -15,2 pkt. do 14,0 pkt. Wzrost wartości wskaźnika koniunktury wynika ze zwiększenia się wartości wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych, jednej z dwóch składowych IRGAGR, o 3 punkty, z poziomu -21,2 pkt. do -19,2 pkt. Natomiast wartość wskaźnika zaufania, drugiej składowej wskaźnika koniunktury, obniżyła się o 0,5 pkt.

Nieoczekiwanie więc pogorszyły się nastroje rolników (wobec poprawy zanotowanej przed trzema miesiącami), a kwartalny wzrost ich przychodów jest tylko nieco powyżej przeciętnego w latach 2000-2015. Zarówno wskaźnik ogólny jak i wskaźniki cząstkowe są niższe niż rok temu o, odpowiednio: 15,5, 3,3 i 4,0 pkt., co oznacza, że umacnia się – wbrew przewidywaniom – negatywny wpływ czynników kształtujących średniookresowe tendencje rozwojowe w rolnictwie.

Poprawę koniunktury odnotowano w większości badanych grup gospodarstw rolnych. Największe wzrosty wskaźnika koniunktury zarejestrowano w gospodarstwach najmniejszych, o powierzchni do 7 ha (o 3,1 pkt.), położonych w makroregionie zachodnim (o 13,8 pkt.), zajmujących się rozmnażaniem roślin (o 32,4 pkt.), prowadzonych przez rolników w wieku 31-45 lat (o 4,6 pkt.) i z wykształceniem wyższym (o 3,5 pkt.). Pogorszenie koniunktury zaobserwowano w gospodarstwach o powierzchni 7-15 ha, położonych w makroregionach: północnym i środkowowschodnim oraz prowadzonych przez osoby pow. 45 roku życia. W skali roku jednak niemal we wszystkich grupach gospodarstw koniunktura, mierzona wskaźnikiem IRGAGR, pogorszyła się.

Przychody pieniężne i oszczędności gospodarstw rolnych zwiększyły się. Zarazem jednak rośnie ich zadłużenie. Rosną również wydatki na zakup obrotowych środków produkcji roślinnej, a maleją zakupy pasz. Wobec spadających cen skupu głównych produktów zwierzęcych i obniżającej się opłacalności ich produkcji, gospodarstwa rolne przestawiają się na produkcję roślinną.

Zmniejsza się odsetek gospodarstw rolnych podejmujących inwestycje. Podobne zmiany obserwujemy w strukturze rozdysponowania dopłat bezpośrednich – rośnie udział wydatków na: bieżące potrzeby życiowe i zakupy obrotowych środków produkcji, a zmniejsza się udział wydatków na: inwestycje w gospodarstwo i powiększenie ich powierzchni.

Wyniki badania koniunktury rolnej, przeprowadzonego w kwietniu 2016 r., budzą zaniepokojenie. Rolnicy podejmują tylko działania niezbędne dla podtrzymania zdolności produkcyjnych w najbliższych kilku miesiącach. Słabsza od prognozowanej przed kwartałem sytuacja finansowa gospodarstw rolnych powstrzymuje je od inwestycji. Z niepokojem patrzą w przyszłość.

SGH w Warszawie, Kolegium Analiz Ekonomicznych


POWIĄZANE

Liczba gospodarstw agroturystycznych stale rośnie, podobnie jak zainteresowanie ...

Donald Tramp, prezydent USA, ogłosił nowe cła, które mają na celu ochronę ameryk...

Według najnowszego badania opinii publicznej, większość społeczeństwa uważa, że ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę