aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Niemieckie przetwórstwo się kurczy

9 lipca 2024
Niemieckie przetwórstwo się kurczy

"MAKROmapa" to cykliczny biuletyn ekonomiczny Departamentu Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole Bank Polska S.A. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy istotne dane z niemieckiej gospodarki. Analitycy stwierdzają że produkcja przemysłowa w Niemczech zmniejszyła się w maju o 2,5% m/m wobec wzrostu 0,1% w kwietniu (rewizja w górę z -0,1%), kształtując się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (wzrost o 0,2%).

W kierunku zmniejszenia dynamiki produkcji przemysłowej oddziaływała jej niższa dynamika w przetwórstwie i w budownictwie, podczas gdy dynamika produkcji w energetyce zwiększyła się.

Najsilniejsze miesięczne spadki produkcji odnotowano w kategoriach „urządzenia elektryczne” (-7,2%), „maszyny i urządzenia” (-5,9%), „wyroby farmaceutyczne oraz leki” (-5,4%), „pojazdy samochodowe przyczepy i naczepy” (-5,2%), „komputery, wyroby elektroniczne i optyczne” (-4,2%) oraz „meble” (-3,7%).

Nieznacznie zwiększyła się natomiast produkcja w branżach energochłonnych (o 0,2% m/m), co wynikało przede wszystkim z wyższej produkcji w branży chemicznej, petrochemicznej i
koksowniczej. Warto jednak zauważyć, że produkcja w branżach energochłonnych kształtuje się obecnie na poziomie o ok. 16% niższym niż bezpośrednio przed wybuchem wojny w Ukrainie. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również dane o zamówieniach w przetwórstwie, których miesięczna dynamika zmniejszyła się w maju do -1,6% wobec -0,6% w kwietniu (rewizja w dół z - 0,2%), kształtując się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (0,5%).

Spadek dynamiki zamówień został odnotowany w przypadku zamówień zagranicznych, podczas gdy dynamika zamówień krajowych zwiększyła się. Pogłębienie spadku zamówień eksportowych wynikało z wyraźnie niższych zamówień z pozostałych krajów strefy euro, podczas gdy zamówienia z krajów spoza obszaru wspólnej waluty zwiększyły się.

Dzisiaj poznaliśmy natomiast dane o niemieckim handlu zagranicznym, którego saldo zwiększyło się w maju do 24,9 mld EUR wobec 22,2 mld EUR w kwietniu, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (21,1 mld). Jednocześnie odnotowano spadek dynamiki eksportu (-3,6% m/m w maju wobec 1,7% w kwietniu) oraz importu (-6,6% wobec 1,2%), które w obu przypadkach ukształtowały się poniżej oczekiwań rynku (odpowiednio -1,9% i 1,0%).

Dane wskazują tym samym na wyraźne obniżenie aktywności w niemieckim handlu zagranicznym w maju. Dostrzegamy ryzyko w dół dla naszej prognozy, zgodnie z którą kwartalna dynamika PKB obniży się w II kw. do 0,0% wobec 0,2% w I kw., a w całym 2024 r. zwiększy się o 0,1% wobec spadku o 0,1% w 2023 r., a w 2025 r. wzrośnie o 1,1%.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...

Eksperci: Cena bitcoina powinna rosnąć długoterminowo. Zakupy teraz mogą przynie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę