Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępnił Bankowi Ochrony Środowiska do 40 mln zł (w tym do 12 mln zł na dotacje) z przeznaczeniem na zawieranie umów z klientami indywidualnymi, posiadającymi prawo do dysponowania budynkami mieszkalnymi oraz wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi. BOŚ S.A. – jako jedyny partner – rozpocznie swój program „EKOkredyt Prosument II” w połowie października br.
NFOŚiGW zawarł z Bankiem Ochrony Środowiska pod koniec sierpnia br. dwie umowy (na dotacje i pożyczki) dotyczące udostępnienia środków z przeznaczeniem na kredyty wraz z dotacjami na realizację przedsięwzięć realizowanych w ramach programu priorytetowego SYSTEM – Wsparcie działań ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych przez partnerów zewnętrznych Część 3) Prosument – linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii.
Beneficjenci w ramach udzielonego kredytu i dotacji (łączne dofinasowanie może wynieść do 100 proc. kosztów kwalifikowanych) będą mogli dokonywać zakupu i montażu następujących małych i mikroinstalacji odnawialnych źródeł dla produkcji energii elektrycznej i cieplnej: źródła ciepła opalane biomasą – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt; pompy ciepła – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt; kolektory słoneczne – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt; systemy fotowoltaiczne – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWp; małe elektrownie wiatrowe – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWe, mikrokogeneracje – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe. Montowane urządzenia będą służyć istniejącym lub budowanym budynkom mieszkalnym.
Ważnym warunkiem otrzymania kredytu z dotacją są: dbałość o nieprzewymiarowanie instalacji (jej projektowanie i montaż winien następować w nawiązaniu do potrzeb energetycznych mieszkańców) oraz deklaracja (a następnie jej wypełnienie) 3-letniego okresu jej trwałości.