MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Narzędziowe ABC sadownika: zbieramy wysokie plony

18 lipca 2017
Narzędziowe ABC sadownika: zbieramy wysokie plony

Lato to czas wzmożonych prac w sadach, gdzie na zerwanie czekają soczyste owoce. Co zrobić, by zadania wykonywane wysoko nad ziemią i w dodatku na niestabilnym podłożu odbywały się w zgodzie z zasadami bezpieczeństwa? Przedstawiamy rozwiązania KRAUSE, które z jednej strony ułatwią sadownikom wykonywanie zadań, z drugiej zaś zagwarantują bezpieczeństwo prowadzonych prac.

Zakres prac sadowniczych jest bardzo szeroki i nie ogranicza się wyłącznie do zbiorów owoców. To ciągła pielęgnacja drzew, zabezpieczanie ich przed szkodnikami i przycinanie wysokich gałęzi. Z uwagi na miękkie i nierówne podłoże naturalne, wybór drabiny jest mocno ograniczony – ponieważ nie możemy oprzeć jej o stały, odpowiednio wytrzymały element, musimy postawić na modele wolnostojące i to takie, które posiadają dodatkowe zabezpieczenia zwiększające stabilność drabiny.

 

Sięgamy wysoko

Choć drzewa owocowe nie należą do wyjątkowo wysokich, to niektóre z nich – np. czereśnie, potrafią osiągać nawet dziesięć metrów. Zwykła drabina dwustronna okaże się wówczas zbyt niska. Jaką więc wybrać? – Do prac w sadzie, wymagających osiąganie naprawdę dużych wysokości, rekomendujemy aluminiową drabinę wielofunkcyjną. Może służyć jako drabina wolnostojąca, która wraz z wysuwanym elementem, pozwoli sięgać do najwyżej położonych konarów owocowych drzew. Niska waga urządzenia, w porównaniu z modelami drewnianymi, pozwoli z łatwością zmieniać miejsce jego położenia, co w przypadku prac w sadzie odgrywa niezwykle istotną rolą – podpowiada Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE.

 

Podpieramy solidnie

Wykorzystanie wysokiej drabiny na nierównym i grząskim podłożu wymaga naprawdę solidnego wsparcia, które z jednej strony utrzyma drabinę w pozycji pionowej, z drugiej zaś zabezpieczy ją przed chwianiem się podczas użytkowania. – Konstruktorzy KRAUSE opracowali specjalny system podpór stabilizujących, które świetnie sprawdzają się podczas prac na naturalnym podłożu. Użytkownicy do wyboru mają dwa warianty: stały - dedykowany drabinom wolnostojącym oraz obrotowy do drabin rozstawno-przystawnych i wielofunkcyjnych. Warto zwrócić uwagę na możliwość wyposażenia podpór w płytę ze szpicem, która dodatkowo zwiększy stabilność drabiny. Pamiętajmy jednak, by same podpory traktować wyłącznie jako zabezpieczenie dodatkowe i w żadnym wypadku nie zastępować nimi powierzchni podparcia drabin przystawnych – przestrzega ekspert KRAUSE.

 

Ustawiamy stabilnie

Ustawienie drabiny w pracach ogrodowych jest niezwykle istotne, gdyż ma bezpośrednie przełożenie na nasze bezpieczeństwo. Warto poświęcić tej czynności uwagę i jeśli to konieczne, delikatnie kilkakrotnie zmieniać miejsce ustawienia, by mieć gwarancję stabilności. W jej uzyskaniu z pewnością pomogą oferowane przez producentów akcesoria. – Podczas prac na trawiastym, nierównym terenie najbardziej przydatne będą stabilizatory mocowane do podłużnic. Zwiększając powierzchnię podparcia, pozwolą równomiernie rozłożyć ciężar drabiny. Niezastąpione mogą okazać się także, atestowane przez niemieckie stowarzyszenie TÜV, szpice do drabin wykorzystywanych na podłożu trawiastym – wyjaśnia Marek Banach.

 

Współpracujemy komfortowo

Tam, gdzie bardziej niż wysokość liczy się wielkość powierzchni roboczej, a podłoże jest bardziej stabilne, specjaliści rekomendują platformy teleskopowe. To bezstopniowa konstrukcja do prac o dużym zakresie. Będzie szczególnie przydatna wtedy, gdy wykorzystanie standardowej drabiny wiązałoby się z wielokrotną zmianą jej ustawienia. Wersja KRAUSE (TeleBoard) wykonana jest z lekkiego i wytrzymałego aluminium, a zamknięty profil skrzyniowy nie tylko nadaje konstrukcji stabilności, ale i ułatwia czyszczenie. Może być wykorzystywana podczas wszelkich prac ogrodowych, bez obawy o bezpieczeństwo użytkownika. Występuje w dwóch wariantach długości, dając po rozsunięciu imponujące wymiary - ok. 2,98 m i 3,50 m oraz nośność do 200 kg, dzięki czemu, w tym samym czasie mogą korzystać z niej dwie osoby.

Praca w sadzie z użyciem drabin sama w sobie jest niebezpieczna. Uprzykrzyć ją mogą niestabilne podłoże oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne. Pamiętajmy zatem o wyborze odpowiedniej drabiny, dokładnym zapoznaniu się z instrukcją jej obsługi oraz przestrzeganiu przepisów bezpieczeństwa, które okażą się kluczem do udanych zbiorów.

Informacje o firmie

infowire.pl


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę