Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Najzdrowsze rodzaje kasz

21 czerwca 2023
Najzdrowsze rodzaje kasz

Kasza gości na polskich stołach przy wielu różnych okazjach. Bardzo często przygotowuje się ją głównie w porze obiadowej, kiedy to podaje się ją wraz z mięsem, gulaszem, sosami, warzywami czy też sałatkami. Jakie są najzdrowsze rodzaje kasz i gdzie warto zaopatrzyć się w taki produkt spożywczy?

Kasze - dlaczego warto wdrożyć je do swojego planu żywieniowego?

Nie da się ukryć, że kasza może być podstawowym składnikiem dań obiadowych czy też śniadaniowych, chociaż w niektórych przypadkach serwuje się ją również na deser. Wiele zależy od tego, po jaki konkretnie rodzaj kaszy sięgnie się w danym momencie oraz jakie są preferencje i plany żywieniowe poszczególnych domowników. Oczywiście niekiedy wdrożenie kaszy do swojej diety warto skonsultować z doświadczonym dietetykiem. Gdzie kupować kaszę? Najlepiej w sklepach z ekologiczną żywnością, aby mieć pewność, że będzie stanowić skarbnicę wartościowych składników odżywczych oraz witamin. Aktualnie można się zaopatrzyć w przeróżne kasze, które są doskonałym źródłem błonnika i regulują pracę jelit czy też dostarczają do organizmu kwas foliowy, potas, cynk, żelazo, magnez i witaminę E. 

Jakie kasze warto rozważyć w pierwszej kolejności?

Sporą popularnością na rynku cieszy się m.in. kasza gryczana niepalona BIO, która świetnie komponuje się z mięsem, warzywami, surówkami i sosem grzybowym (pieczarkowym). Z racji tego często można ją zauważyć na domowych stołach, a nawet w restauracjach. Taka kasza zawiera w sobie liczne związki fenolowe i odpowiada m.in. za eliminowanie stanów zapalnych, zwiększenie odporności organizmu, uregulowanie ciśnienia oraz wzmocnienie mięśni. Inne rodzaje kasz, które warto umieścić w swoich kuchniach to:

  • kasza gryczana łamana BIO - o właściwościach przeciwzapalnych, idealna do drobiu, bardzo delikatna i aromatyczna,
  • kasza jaglana BIO - cenne źródło witamin z grupy B i wsparcie dla całego układu nerwowego oraz gwarancja poprawy samopoczucia, 
  • kasza jęczmienna pęczak BIO - doskonały wybór do zup oraz dań mięsnych i warzywnych, reguluje napięcie nerwowe i wzmacnia włosy oraz paznokcie.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić dla siebie również kaszę manną grochową BIO (źródło dobrze przyswajalnego białka), kaszę manną z płaskurki BIO (serwowana jako dodatek do obiadu, zasmakuje dzieciom oraz dorosłym), kaszę orkiszową drobną BIO (do dań wegetariańskich oraz sosów, zawiera w sobie nie tylko błonnik, ale też witaminę A, E oraz D), kaszę owsianą BIO (dodatek do zapiekanek i deserów, źródło przeciwutleniaczy) czy też kaszę z samopszy BIO (niesamowite właściwości smakowe i zbiór przeróżnych wartości odżywczych).

Przykładowe dania z zastosowaniem kaszy

Zwolennicy kaszy mogą się obecnie zdecydować na przygotowanie wielu różnych dań z zastosowaniem ulubionego rodzaju kaszy. Wystarczy wspomnieć przede wszystkim o kaszotto z kurczakiem i sosem pieczarkowym, pęczaku z warzywami po meksykańsku, smażonym pęczaku ze szpinakiem i sosem czosnkowym, krupniku, deserach z użyciem kaszy manny czy też dorszu z kaszą gryczaną niepaloną i surówką z marchwi oraz jabłka. Pomysłów jest naprawdę sporo, ale najpierw warto udać się do dietetyka i w przemyślany sposób wdrożyć kaszę do dotychczasowego planu żywieniowego. 


POWIĄZANE

Rząd Ukrainy przyjął Strategię rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich na Ukraini...

Rada i Parlament Europejski osiągnęły dziś porozumienie w sprawie rocznego budże...

Pakt konkurencyjności przedstawiony przez prezydencję węgierską, Deklaracja Buda...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę