Emisje gazów cieplarnianych w UE spadły w 2023 r. o 8,3 proc. w porównaniu z 2022 r. – wynika z najnowszego sprawozdania Komisji Europejskiej z postępów w działaniach na rzecz klimatu. W raporcie stwierdza się, że emisje gazów cieplarnianych netto są obecnie o 37% niższe niż w 1990 r. W tym samym okresie produkt krajowy brutto (PKB) UE wzrósł o 68%. Wskazuje to na fakt, że redukcja emisji i wzrost gospodarczy są ze sobą zgodne. Potwierdza również, że UE jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu, jakim jest ograniczenie emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 r.
Z ustaleń raportu wynika, że:
Z drugiej strony emisje lotnicze wzrosły o 9,5%, kontynuując trend post-covidowy.
Pomimo w większości zachęcających ustaleń zawartych w sprawozdaniu, ostatnie ekstremalne zjawiska pogodowe w Europie podkreślają fakt, że potrzebne są dalsze działania.
W ciągu ostatnich 5 lat UE odgrywała wiodącą rolę w przeciwdziałaniu zmianie klimatu i degradacji środowiska w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Przyjęła szereg wniosków mających sprawić, że unijna polityka klimatyczna, energetyczna, transportowa i podatkowa będzie odpowiednia do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r. Dąży również do osiągnięcia celu, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 r. Prace w tej dziedzinie pozostaną priorytetem w ramach nowego mandatu Komisji.
UE będzie również kontynuować swoje zaangażowanie międzynarodowe, począwszy od COP29 w dniach 11–22 listopada 2024 r., aby zapewnić, by nasi partnerzy międzynarodowi również podejmowali niezbędne działania.
oprac, e-red, ppr.pl