23 marca 2017 r. URSUS S.A. podpisał z firmą Industrial Development Corporation (IDC) umowę na dostawę 2694 ciągników i 2509 maszyn rolniczych wraz z oprzyrządowaniem i częściami zamiennymi. Kontrakt zakłada również uruchomienie montowni oraz stworzenie 10 centrów serwisowych na terenie Zambii. Łączna wartość umowy wynosi 100 mln USD. To największy afrykański kontrakt URSUSA. Dotąd spółka zawarła kontrakty afrykańskie o wartości 140 mln USD.
– To kolejny znaczący kontrakt URSUSA na kontynencie afrykańskim. Wieloletnie doświadczenie na tamtejszych rynkach, sprawdzona i niezawodna technologia oraz rozpoznawalność marki URSUS powodują, że Zambia jest kolejnym krajem, który zdecydował się skorzystać z naszej oferty. Zawarcie umowy potwierdza zaangażowanie Ursusa w realizację projektów, które przyczyniają się do mechanizacji rolnictwa w kolejnych krajach Afryki. Umacnia to naszą pozycję jako partnera dla afrykańskich przedsiębiorców i stanowi dowód przewagi konkurencyjnej spółki na rynku międzynarodowym – mówi Karol Zarajczyk, prezes URSUSA.
NAJWIĘKSZY AFRYKAŃSKI KONTRAKT URSUSA
23 marca 2017 r. w obecności Ministra Finansów Zambii, Felixa Mutati, na wniosek Prezydenta Republiki Zambii, Jego Ekscelencji Edgara Chagwy Lungu oraz Członków Rządu Republiki Zambii, URSUS podpisał z firmą IDC umowę na dostawę 2694 ciągników o mocach od 47 do 180 KM oraz 2506 maszyn rolniczych, m.in. przyczep, rozrzutników obornika, pras zwijających do słomy i siana, bron oraz pługów wraz z oprzyrządowaniem i częściami zamiennymi. Dodatkowo kontrakt zakłada wybudowanie nowoczesnego zakładu montażu produktów URSUS strefie ekonomicznej Lusaka-Południe i autoryzowanych centrów serwisowych w każdej z dziesięciu prowincji kraju.
Łączna wartość umowy (w momencie jej zawarcia) wynosi 100 mln USD. Przystąpienie do realizacji kontraktu nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu przez spółkę zaliczki w wysokości 40% całkowitej wartości kontraktu. Zakończenie projektu przewidywane jest w terminie do roku od momentu rozpoczęcia jego realizacji.
Obecny portfel afrykański spółki wynosi 197,3 mln zł. Dotąd spółka zawarła kontrakty w Afryce o wartości 140 mln USD.
ROZWÓJ PRZY WSPARCIU RZĄDOWYM
Rząd Zambii planuje przeprowadzenie narodowego programu mechanizacji rolnictwa, przyczyniając się do rozwoju społecznego obszarów wiejskich i poprawy poziomu życia ludności. Na sfinansowanie projektu, władze Republiki Zambii zwróciły się do władz Polskich o udzielenie preferencyjnego kredytu rozwojowego na zasadach pomocy wiązanej, zgodnej z zasadami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Płatność za towary będzie realizowana zgodnie z warunkami umowy międzyrządowej oraz porozumień, które zostaną zawarte pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Ministerstwem Finansów Zambii. Pierwsza transza – w formie 40% zaliczki, tj. 40 mln USD – zostanie wypłacona przed rozpoczęciem dostaw, kolejna – 58 mln USD zostanie wypłacona po przedstawieniu dokumentów przewozowych do kolejnych wysyłek. Ostatnia transza, tj. 2 mln USD, zostanie zapłacona po podpisaniu przez IDC protokołów odbioru towarów z każdej wysyłki.
Informacje o spółce:
Ursus SA to największy polski producent ciągników i maszyn rolniczych oraz lider segmentu elektromobilności z marką o ponad 120-letniej tradycji mechanizacji polskiego rolnictwa. Spółka oferuje szeroką gamę pojazdów, maszyn i urządzeń wytwarzanych dla potrzeb rolnictwa w kraju i na świecie. Produkty Ursusa odpowiadają oczekiwaniom i potrzebom wszystkich pokoleń rolników, łącząc tradycję polskiej motoryzacji z nowoczesnością i światową jakością. Równolegle spółka z sukcesem rozwija segment transportu miejskiego oferując ok. 10 modeli autobusów i trolejbusów miejskich, w tym autobusy elektryczne i hybrydowe. W br. spółka wygrała dwa przetargi na dostarczenie środków transportu miejskiego do Torunia i Warszawy. W ramach podpisanych umów spółka dostarczy 15 autobusów, z możliwością dodatkowego zwiększenia zamówienia o kolejnych 5 autobusów.
Spółka posiada obecnie trzy zakłady produkcyjne: w Dobrym Mieście, w Opalenicy i największy w Lublinie, gdzie zatrudnia łącznie około 800 osób. Ursus produkuje rocznie ok. 1,5 tysiąca ciągników i kilka tysięcy maszyn rolniczych sprzedawanych w Polsce i na świecie.
Grupa należy do kluczowych inwestorów regionu lubelskiego, gdzie rozwija swoje zaplecze produkcyjne i laboratorium badawczo-rozwojowe. Ursus R&D współpracuje z inżynierami z Politechniki Lubelskiej oraz z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie przy opracowywaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych. Zarząd chce wykorzystać ponad 120-letnią tradycję marki oraz potencjał polskich inżynierów i konstruktorów do stworzenia w Lublinie nowoczesnego centrum badawczo-produkcyjnego.
Produkty Ursusa docierają do tysięcy klientów w kraju i na świecie, w tym do krajów skandynawskich i wschodnich oraz w takich krajach jak Czechy, Szwecja, Niemcy, Norwegia, Holandia, Węgry, Chorwacja, Irlandia, Litwa i Grecja, gdzie eksportowane są wyroby z naszej pełnej oferty. Spółka podejmuje również działania zmierzające do odbudowy pozycji marki URSUS na rynkach pozaeuropejskich. Z 1,5 mln ciągników wykorzystywanych obecnie w Polsce, prawie połowa, tj. ok. 700 tys. to ciągniki marki Ursus. W ostatnich latach Ursus należy również do czołówki polskich eksporterów do Afryki. W 2013 r. – w ramach umowy pomiędzy rządem polskim a etiopskim – Grupa zawarła umowę ze spółką METEC (Etiopia) na dostawę 3 tysięcy ciągników, wyposażenie centrów serwisowych, dostawę części zamiennych do ciągników oraz szkolenia. 26 sierpnia 2015 r. Ursus podpisał kolejny kontrakt na dostawę ciągników, przyczep i części zamiennych do transportu trzciny cukrowej z firmą Ethiopian Sugar Corporation (ESC). Umowę na łączną kwotę 30,7 mln USD powiększono zamówienie dodatkowych 27 ciągników i 54 przyczep o łącznej wartości 5 mln USD. Zlecenie zostało zrealizowane do końca III kw. 2016 r. Umowa z ESC to już drugi afrykański kontrakt dla Ursusa, efekt wygranego przetargu, w którym oferta techniczna i finansowa Ursusa uzyskała najwyższą ocenę. Z kolei w październiku 2015 r. Ursus zawarł kontrakt w Tanzanii na dostawę 2400 ciągników, oprzyrządowania i części zamiennych, a także wyposażenie hali montażowej i serwisu na kwotę 55 mln USD. Pierwsze wysyłki w ramach kontraktu zostały zrealizowane w 2016 r. Pozostała część wysyłek o wartości 197,3 mln zł zostanie zrealizowana w I półroczu 2017 r.
Newseria Biznes