Nowe dane dotyczące europejskiego sektora zbóż i roślin oleistych opublikowane przez Copa i Cogeca potwierdzają, że w roku 2017 odnotowano poprawę produkcji, mimo bardzo niekorzystnych warunków pogodowych. Problemem pozostaje jednak jakość upraw. Sytuacja została przedyskutowana podczas posiedzeń grup roboczych Copa i Cogeca nt. zbóż i roślin oleistych.
Przewodniczący grupy roboczej Copa i Cogeca "Zboża", Max Schulman, powiedział: „W tym roku spodziewamy się wzrostu zbiorów o 0,4% w porównaniu do roku poprzedniego, czyli produkcji na poziomie 297 mln ton".
Wiele krajów doświadczyło w tym roku ekstremalnych warunków pogodowych, od mrozu po suszę. W Hiszpanii i Portugalii przez wiele miesięcy nie spadła ani kropla deszczu, natomiast w Irlandii i krajach bałtyckich rolnicy borykali się z ulewami i powodziami. Te zmienne warunki meteorologiczne nie pozostaną bez wpływu na jakość europejskich produktów.
Największe obawy dotyczą jakości upraw w północnej Europie - w Szwecji i Finlandii wciąż jeszcze nie dokończono zbiorów w związku w obfitymi deszczami. Producenci zmagają się również z niskimi cenami i wysokimi kosztami produkcji.” „Poza problemami związanymi ze zmianami klimatycznymi, producenci obawiają się zakazów stosowania środków ochrony roślin, takich jak glifosat, czy też zakazu stosowania środków ochrony roślin i nawozów na obszarach proekologicznych. W przyszłym roku doprowadzi to do konieczności odłogowania”, dodał.
Arnaud Rousseau, przewodniczący grupy roboczej Copa i Cogeca „Rośliny oleiste” podkreślił, że „mimo złych warunków pogodowych, produkcja w europejskim sektorze roślin oleistych powinna wzrosnąć o 2% w stosunku do roku ubiegłego, dając wynik 32,4 milionów ton. Produkcja rzepaku w UE wzrosła o 3,6% i wynosi 21,3 milionów ton. Jest to poziom zapewniający europejskim hodowcom właściwe ilości paszy białkowej dla trzody. Wzrost areału rzepaku wynika z niskiej atrakcyjności ekonomicznej produkcji zbóż, a także z niskich cen.
Ekstremalne warunki pogodowe wpłynęły na produkcję również w tym sektorze. Przykładem może być soja, której produkcja nie wzrosła, mimo powiększenia powierzchni jej uprawy o 5%. Susze i opady utrudniają rolnikom zasiewy, co wpłynie na zmniejszenie areału w przyszłym roku.” Przewodniczący dodał również, że „dyskusje z posłami do PE oraz z DG AGRI będą mile widziane. Celem jest ustalenie długoterminowej strategii dla uprawy roślin białkowych na nadchodzące lata.
Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo żywnościowe, masę krytyczną i wkład w zrównoważony rozwój produkcji roślin białkowych.
Zachęcamy wszystkie zainteresowane strony związane z łańcuchem żywnościowym i paszowym do aktywnego uczestnictwa w podejmowanych przez nas działaniach.
Szczegóły dostępne są w dokumentach: CER(17)6917 (rev.3) GOL(17)6918 (rev.3) GOL(17) 6919 (rev.2)
Copa - Cogeca