Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Najlepsze praktyki w stosowaniu herbicydów – jak uniknąć uszkodzenia upraw?

3 lipca 2024
Najlepsze praktyki w stosowaniu herbicydów – jak uniknąć uszkodzenia upraw?

Rolnicy, ogrodnicy i sadownicy w celu ochrony rośliny uprawnej i zwiększenia plonów stosują herbicydy. Środki te niszczą chwasty, dzięki czemu rośliny mają więcej dostępu do światła, wody i składników odżywczych. Jednak herbicydy mogą też uszkodzić uprawy. Przeczytaj, jakie praktyki stosować, aby tego uniknąć.

Jak herbicydy mogą uszkodzić uprawę i dlaczego?

Substancje aktywne zawarte w herbicydach zawsze wywierają szkodliwy wpływ na roślinę, z którą się zetkną. W niektórych przypadkach już po kilku godzinach od zastosowania można zauważyć żółknięcie blaszek liściowych czy deformacje organów Jednak dawki zalecone przez producenta są tak dostosowane do danej rośliny, aby ta w określonych warunkach środowiskowych mogła uporać się ze szkodliwym wpływem herbicydów w 1-4 tygodnie i rozłożyć substancję do produktów nieszkodliwych.

Eksperymenty przeprowadzone na polach doświadczalnych Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego pokazują, że te szkody nie wpływają destrukcyjnie na jakość i ilość plonów. Niestety, to złe praktyki w stosowaniu herbicydów mogą zmniejszyć plon, bo roślina musi przeznaczyć siłę potrzebną do jego wytworzenia na zwalczenie herbicydu. Czasami szkody są na tyle poważne, że chociaż roślina żyje, nie ma możliwości wydać plonu.

Najlepsze praktyki w stosowaniu herbicydów

Aby uniknąć uszkodzeń upraw, należy z dbałością przeprowadzać zabieg herbicydowy. Jakie praktyki to obejmuje?

  1. Środki aktywne w herbicydzie powinny być dobrane do chwastów występujących w uprawie i zastosowane w fazie rozwojowej najbardziej podatnej na działanie substancji.
  2. Stosuj herbicydy tylko w uprawie, dla której posiada on rejestrację i tylko w fazie rozwojowej podanej przez producenta. Nigdy nie zmieniaj przez niego wskazanej dawki.
  3. Wykonaj zabieg w czasie do tego zalecanym. Zazwyczaj nie podaje się dokładnej daty wykonania oprysku, ponieważ skuteczność środka i stopień jego negatywnego wpływu na roślinę uzależnione są od temperatury i wilgotności środowiska. Najlepsza temperatura dla jego wykonania mieści się w przedziale 10-20°C, a najlepsza pora to ranek lub wieczór.
  4. W związku z powyższym obserwuj pogodę i planuj. Herbicydów nie powinno się stosować w okresie opadów, silnych wiatrów, dużych wahań temperatury i przed spodziewanymi przymrozkami. Czasem oznacza to nawet przełożenie oprysku na wiosnę lub całkowite z niego zrezygnowanie w przypadku suszy.
  5. Należycie nawadniaj i nawóź roślinę, bo zdrowa roślina lepiej poradzi sobie z herbicydem. Nigdy nie wykonuj oprysku na roślinę uszkodzoną i porażoną przez choroby.
  6. Przed i po każdym użyciu myj opryskiwacz, żeby nie skazić rośliny nieodpowiednią substancją.
  7. Mieszaj herbicydy tylko po zdobyciu fachowej wiedzy na ten temat.
  8. W razie pojawienia się objawów uszkodzenia uprawy warto sięgać po sejfnery i biostymulatory, które łagodzą wpływ herbicydu na roślinę i przyspieszają jej regenerację.

Oczywiście przede wszystkim trzeba dokładnie zapoznać się z instrukcją dołączoną do herbicydu. Należy pamiętać, że producent podał w niej dawki skorelowane z możliwościami określonej zdrowej rośliny do poradzenia sobie z negatywnym wpływem środka, w odpowiedniej fazie wzrostu i w optymalnych warunkach pogodowych. Te zalecenia i powyższe praktyki w stosowaniu herbicydów pozwalają uniknąć uszkodzeń upraw.

Przepisy prawne i wpływ śor na środowisko wymuszają zmiany na rynku herbicydowym. Niektóre znikają, a inne stają się coraz bardziej bezpieczne dla środowiska i dla samych roślin. Należy jednak mieć na uwadze, że bez względu na to, jak bardzo bezpieczny jest herbicyd i tak w jakiejś mierze wpływa na roślinę. Aby zmniejszyć jego szkodliwość i zadbać o odpowiednie plony, należy trzymać się dobrych praktyk w stosowaniu herbicydów.

Chcesz zakupić środki ochrony roślin dla swojego ogrodu? Zobacz, co oferuje hurtownia nawozów rolniczych!

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

EIT Food, Foodvalley i Food Innovation Hub Europe uruchamiają swoją pierwszą ini...

Jeszcze nieco ponad tydzień można składać oświadczenia dotyczące tego, gdzie będ...

Sklepy robią coraz więcej promocji. Wszystko dzięki odmrożonemu VAT-owi.   Anali...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę