aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Najlepsze praktyki w integrowanej i zrównoważonej produkcji

3 lutego 2023
Najlepsze praktyki w integrowanej i zrównoważonej produkcji

CORE TEAM to forum współpracy liderów i ekspertów organizacji branżowych, doradztwa i nauki. Wśród jego priorytetowych inicjatyw jest upowszechnienie idei produkcji zrównoważonej. Zapewnienie w branży powszechnej i praktycznej informacji na temat celów ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju, Europejskiego Zielonego Ładu oraz nowej Wspólnej Polityki Rolnej jako szans rozwojowych branży ogrodniczej. W efekcie tych działań powstał raport „Najlepsze praktyki w integrowanej i zrównoważonej produkcji szansą na rozwój polskiego ogrodnictwa”.

W dniu 19 stycznia br. w Kielcach podczas Targów Sadownictwa i Warzywnictwa odbyła się prezentacja raportu „Najlepsze praktyki w integrowanej i zrównoważonej produkcji szansą na rozwój polskiego ogrodnictwa”. Został on opracowany w ramach zadania realizowanego przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, sfinansowanego ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Za realizację zadania od strony merytorycznej odpowiadał Zespół ds. zrównoważonego rozwoju Core Team, którego liderem jest dr Mirosław Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia AGROEKOTON.
W Raporcie znajdują się założenia, główne tezy oraz wypowiedzi liderów oraz ekspertów branży ogrodniczej. Autorzy raportu wskazują na dotychczasowe osiągnięcia branży ogrodniczej jako fundament do dalszej, zrównoważonej modernizacji polskiego ogrodnictwa.

-Wspólnie chcemy promować rozwiązania, które spowodują, że będą realizowane wszystkie trzy cele zrównoważenia: środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. W naszym raporcie, wielu ekspertów podkreśla fundamentalną zasadę: bez zapewnienia ogrodnikom opłacalności produkcji nie będzie możliwa realizacja pozostałych celów zrównoważonego rozwoju-powiedział Witold Boguta prezes KZGPOiW.

-Raport ten jest pierwszym w branży ogrodniczej dokumentem, który jako głos środowiska kompleksowo opisuje szanse i zagrożenia dotyczące jego zrównoważonego rozwoju. Liderzy branży i eksperci mówią w nim o zagrożeniach i szansach wynikających z wprowadzania Europejskiego Zielonego Ładu i strategii powiązanych, FIT for 55, od pola do stołu i strategii bioróżnorodności. Watro więc zapoznać się z tymi tematami w imię rozwoju szeroko rozumianej branży ogrodniczej naszego kraju. Bo właśnie rozwój powinien być celem naszych wspólnych wysiłków. Natomiast zagadnieniem otwartym niech pozostaną kierunki tego rozwoju - mówił dr Mirosław Korzeniowski, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia AGROEKOTON, działającego na rzecz zrównoważonego rozwoju, innowacji w rolnictwie i produkcji żywności.

W konferencji „Ogrodnictwo ekologiczne i zrównoważone”, towarzyszącej prezentacji Raportu uczestniczyli m.in. dr Jerzy Plewa, Ekspert TEAM EUROPE, b. Dyr. Generalny DG AGRI oraz Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników RP, poseł na Sejm RP, a także przedstawiciele świata nauki oraz liderzy branży na co dzień zajmujący się produkcją ogrodniczą.
Pełna wersja Raportu dostępna jest na stronie: www.grupyogrodnicze.pl
 TUTAJ

***

CORE TEAM - forum współpracy liderów i ekspertów organizacji branżowych, doradztwa i nauki. Celem jest opracowanie planu rozwoju sektora. Założeniem jest współpraca osób nastawionych prorozwojowo i chęć wspólnej realizacji uzgodnionego portfela inicjatyw. W wielu obszarach producentów wspierają poza branżowi eksperci.

 

Raport został opracowany w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw zadania „Najlepsze praktyki w integrowanej i zrównoważonej produkcji szansą na rozwój polskiego ogrodnictwa”. Zadanie finansowane ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw

Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw


POWIĄZANE

W zeszłym tygodniu w czwartek odbyło się blisko 4-godzinne spotkaknie typu "mowa...

Polscy rolnicy kontynuują protesty przeciwko nowym przepisom narzucanym przez Un...

Podczas ostatniego posiedzenia Prezydium Copa-Cogeca doszło do spotkania z komis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę