Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami zespołów badawczych nagrodzonych i wyróżnionych za osiągnięcia w zakresie wdrażania postępu w rolnictwie, rozwoju wsi i rynkach rolnych oraz redaktorami wydawnictw ośrodków doradztwa rolniczego, którzy zostali uhonorowani nagrodami w ramach konkursu na „Najlepsze wydawnictwo wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego”.
W spotkaniu uczestniczyli również: sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju - Jerzy Kwieciński, wiceprzewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych - dr Andrzej Krueger, dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie - Jacek Węsierski oraz przedstawiciele kierownictw nadzorowanych instytutów badawczych, szkół wyższych o profilu rolniczym, Centrum Doradztwa Rolniczego, Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego, redaktorów wydawnictw wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego oraz departamentów merytorycznych ministerstwa.
Minister Zarudzki podkreślił, że efektywny transfer wiedzy i innowacji do praktyki jest szczególnie ważny dla polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich. Rolnicy oraz mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa funkcjonujące w sektorze rolno-spożywczym na obszarach wiejskich, oczekują nowych rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych, które będą poprawiały ich konkurencyjność zarówno na rynku wewnętrznym jak i międzynarodowym. Ze względu na skalę działalności, specyfikę kadrową oraz braki kapitałowe gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw rolno-spożywczych, nie jest możliwe, aby prowadziły one własną działalność badawczo-rozwojową. Oczekują więc na pomoc ze strony środowiska naukowego i doradztwa rolniczego. Istniejące uwarunkowania w tym zakresie, stawiają nauce i doradztwu nowe, duże wyzwania.
Podsekretarz stanu zwrócił uwagę, że to spotkanie, podczas którego uhonorowano nagrodami i wyróżnieniami najlepsze rozwiązania dla sektora rolno-spożywczego opracowane w instytutach badawczych oraz najlepsze wydawnictwa ODR wskazuje, że resort docenia wyniki prac zaplecza naukowo-badawczego i jednostek doradztwa rolniczego.
Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach podkreślali specyfikę polskiego rolnictwa i gospodarki żywnościowej, która charakteryzuje się dużym rozproszeniem podmiotów gospodarczych. Z tego względu w tym sektorze należy wypracować inny model wdrażania innowacyjnych rozwiązań naukowych. Kluczową rolę w tym procesie powinno odgrywać upowszechnianie nowości za pośrednictwem doradców rolniczych.
Podczas spotkania minister wręczył nagrodzonym i wyróżnionym zespołom dyplomy za wdrożenie wyników badań, których efektem są wymierne efekty ekonomiczne lub społeczne, przyczyniające się do przyspieszenia rozwoju wsi i rolnictwa.
Nagrody i wyróżnienia zdobyli autorzy wdrożeń z Instytutu Ogrodnictwa, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB, Państwowego Instytutu Weterynarii PIB, Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB oraz Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno – Spożywczego. Przedstawiciele nagrodzonych i wyróżnionych zespołów autorskich zaprezentowali cele, zadania oraz wyniki uzyskanych wdrożeń, ze zwróceniem szczególnej uwagi na uzyskane efekty praktyczne.
Minister Zarudzki wręczył również nagrody w ramach konkursu XXIV edycji pn.: „Najlepsze wydawnictwo wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego”, do którego zgłosiło się 16 Ośrodków Doradztwa Rolniczego (ODR).
W kategorii „Najlepsze czasopismo periodyczne” zwyciężyły „Aktualności Rolnicze” ze Świętokrzyskiego ODR. Na kolejnych miejscach uplasowały się wydawnictwa z Lubelskiego ODR, Podlaskiego ODR, Pomorskiego ODR oraz z Dolnośląskiego ODR. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały wydawnictwa z Warmińsko-Mazurskiego ODR, Wielkopolskiego ODR oraz Zachodniopomorskiego ODR. Natomiast w kategorii „Najlepsza publikacja tematyczna” nagrodę otrzymała publikacja „Zagrody edukacyjne na Dolnym Śląsku” z Dolnośląskiego ODR.
Redaktorzy pism rolniczych wskazali na znaczącą i ciągle rosnącą rolę czasopism Ośrodków Doradztwa Rolniczego w upowszechnianiu wiedzy i promocji innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
MRiRW