OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Na światowych rynkach coraz mniej jest śruty rzepakowej

4 kwietnia 2025
Na światowych rynkach coraz mniej jest śruty rzepakowej

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór śruty rzepakowej na rynku światowym w okresie kwiecień-czerwiec 2025 r., ponieważ nie jest jasne, na jakich warunkach kanadyjscy przetwórcy będą mogli eksportować śrutę rzepakową do Chin i Stanów Zjednoczonych w najbliższych miesiącach, a rosyjska śruta rzepakowa do UE nadal podlega 50% cłu.

Oczekuje się, że całkowity światowy eksport śruty rzepakowej spadnie do 2,1 mln ton w okresie kwiecień-czerwiec 2025 r., co oznacza spadek o 0,4 mln ton (tj. 16%) w stosunku do analogicznego poziomu przed rokiem i najniższy wolumen kwartalny od lipca-września 2022 r.

Szczególny deficyt na rynku europejskim wynika z sezonowo niskich wolumenów przetwórstwa rzepaku, co ogranicza wykorzystanie śruty rzepakowej w UE do ok. 3 mln ton w I kwartale 2025 r. (3,3 mln ton w okresie styczeń-marzec 2025 r.; 3,4 mln ton w analogicznym okresie rok wcześniej). Sytuacja ta doprowadziła do wzrostu cen śruty rzepakowej w UE. W północnych Niemczech jego koszt zbliżył się do 330 dolarów za tonę. Ogólnie rzecz biorąc, ceny śruty rzepakowej w UE są o 5% wyższe niż średni poziom z kwietnia 2024 r. – 313 USD za tonę.

Argentyńska śruta sojowa kosztuje 377 dolarów za tonę, czyli o 11% taniej niż rok temu, co odzwierciedla zmiany w popycie ze strony przemysłu paszowego

e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

W Polsce nie ma pryszczycy i nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa na t...

Prezydent Andrzej Duda wziął w zeszłym tygodniu udział w uroczystościach z okazj...

Setki tysięcy wiernych oraz przywódcy z całego świata, w tym Para Prezydencka Ag...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę