Umowa handlowa między UE a Nową Zelandią została podpisana: w ofierze złożono sektor mleka, baraniny i wołowiny
Nowa Zelandia i Unia Europejska osiągnęły porozumienie polityczne w zakresie umowy handlowej.
Ostateczna wersja obejmująca także kontyngenty taryfowe (TRQ) została zawarta i obejmuje dostęp do unijnego rynku mleka, mięsa baraniego i wołowego. I choć, co Copa i Cogeca przyznają, w Nowej Zelandii obowiązują wysokie standardy w zakresie ochrony konsumenta, a także uznają wysiłki Komisji w kwestii ochrony OG oraz unijnych standardów produkcji, to jednak poczyniono znaczne i bolesne kompromisy w obszarze wrażliwych sektorów.
30 czerwca 2022 roku Unia Europejska i Nowa Zelandia zawarły porozumienie polityczne, które poprzedziły 4 lata negocjacji.
Na tę chwilę, zanim rozpocznie się proces ratyfikacji, negocjatorzy po obu stronach muszą pracować nad kwestiami technicznymi, takimi jak przeniesienie uzgodnień politycznych na teksty i warunki prawne.
Jeśli chodzi o rolnictwo, to poczyniono znaczne ustępstwa w obszarze już teraz wrażliwych
sektorów w Europie. To pogorszy nasz już ujemny bilans handlowy (blisko 750 milionów
dolarów w 2021 roku) w sektorze rolnym, a to w okresie, w którym walczymy o możliwość
dalszego inwestowania w zrównoważoność.
Nasze produkty, takie jak np. wino czy mięso wieprzowe, już obecne na tym rynku zamieszkałym przez 4,8 miliona osób, zostawiają niewielki margines pozwalający równoważyć nasz bilans handlowy na korzyść unijnego sektora rolnego.
Tymczasem eksporterzy z Nowej Zelandii mogą już wprowadzać na rynek 75 000 t masła i 11000 t sera, a ten dodatkowy dostęp do unijnego rynku białka o wartości dodanej i produktów wrażliwych (masło 15 000t, ser 25 000 t, mleko w proszku 15 000 t) znacznie zwiększy presję na
rynek i zapewni jednemu przedsiębiorstwu mleczarskiemu silną pozycję przetargową w zakresie
zarządzania importem. Ponadto zgoda na 38 000 t baraniny będzie uzupełnieniem obecnego
dostępu do rynku zgodnie z TRQ Światowej Organizacji Handlu ustalonego na poziomie 114 184 t.
źródło: COPA i Cogeca