aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mykoła Solsky: Negocjacje z UE o zniesienie zakazu eksportu ukraińskich

19 maja 2023
Mykoła Solsky: Negocjacje z UE o zniesienie zakazu eksportu ukraińskich

Ukraina spodziewa się raczej trudnych negocjacji w sprawie zniesienia zakazu eksportu ukraińskich produktów rolnych do niektórych krajów UE po 5 czerwca 2023 r., jednak jest jeszcze za wcześnie, by mówić o wynikach. Minister polityki rolnej i żywnościowej Mykoła Solsky powiedział to w rozmowie z Business Censor, poinformowała 18 maja służba prasowa Ministerstwa Polityki Rolnej.

Od samego początku kraje UE nie zakazywały dostaw ukraińskiego zboża na swoje rynki. Ponadto część z tych państw (obecnie wprowadzających ograniczenia) chciała, aby ukraińskie zboże obniżyło ceny produkcji żywności i zwiększyło własny eksport- stwierdza resort rolny Ukrainy.

„Wyraźnie widać, że nasze stanowisko nie ma być kontynuowane. Choć liczba publicznych powodów, dla których wprowadzono ograniczenia, będzie rosła – pojawią się zbiory z nowych upraw. Należy jednak wyjaśnić, że nowe zboże nie jest głównym powodem obniżki cen "Teraz są trudne negocjacje i będzie ich więcej, ale co będzie po 5 czerwca, tego w tej chwili nie mogę powiedzieć. Teraz publicznie oświadczają, że chcieliby przedłużenia obostrzeń" - powiedział minister.

Jednocześnie M. Solskyy uważa, że negocjacje z Europą będą skomplikowane nawet nie w tym aspekcie, ale w kontekście przyszłej akcesji Ukrainy do UE.

„To nie jest ani dobre, ani złe. Mamy już trochę doświadczenia. Musimy zaakceptować, że tak jest, w Unii Europejskiej każdy stara się jak najbardziej bronić swoich. Tak działa ich system polityczny, tak działa działa system demokratyczny, patrzą jak reaguje wyborca. Wynik negocjacji w 90% przypadków jest kompromisem czegoś. Nasze doświadczenie potwierdza o tym, że jesteśmy blisko Europy. Myślę, że tak to powinno być postrzegane. I niech się nie obrażają” – powiedział szef resortu polityki rolnej.

"Część krajów, które ograniczyły ukraińskie zboże, już wcześniej sama prosiła o nasze zboże i niewykluczone, że w tym sezonie poproszą o więcej" - dodał M. Solsky

oprac, e-mk ppr.pl na pdst źródło i fot.: Міністерство аграрної політики та продовольства України i upkainform


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę