Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

MRiRW: w lipcu - nowelizacja ustawy o sprzedaży ziemi

27 czerwca 2016
MRiRW: w lipcu - nowelizacja ustawy o sprzedaży ziemi
PAP / Leszek Szymański

Na początku lipca zaplanowano prace w Sejmie nad nowelizacją ustawy o sprzedaży ziemi. Chodzi o zmianę przepisów, tak by banki mogły udzielać kredytów rolnikom czy właścicielom nieruchomości w przypadku, gdy zabezpieczeniem jego jest hipoteka - poinformował resort rolnictwa.

Po wejściu w życie ustawy "o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa" banki zaczęły żądać wyceny gruntów, na których ma powstać nieruchomość powołując się na przepis w ustawie, że hipotekę można ustanowić na podstawie wartości gruntów na dzień ustanowienia hipoteki. Banki domagają się, by jej wartość oszacował rzeczoznawca, podczas gdy do tej pory banki same "na oko" oceniały tą wartość. Zablokowało to kredyty na inwestycje - tłumaczył PAP poseł Krzysztof Ardanowski (PiS).

Zaznaczył, że przepis ten został przeniesiony z poprzedniej ustawy przygotowanej przez PSL. Także podczas prac nad nową ustawą banki nie sygnalizowały takiego problemu. Ustawę trzeba szybko poprawić, przepisy zostaną zmienione na następnym posiedzeniu Sejmu - powiedział poseł.

W ministerstwie rolnictwa w czerwcu odbyły się trzy spotkania przedstawicieli MRiRW, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Agencji Nieruchomości Rolnych z przedstawicielami Związku Banków Polskich, Krajowej Rady Notarialnej oraz Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych.

Efektem przeprowadzonych rozmów jest wypracowanie rozwiązań, które nie naruszając podstawowych celów ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, ułatwią udzielanie rolnikom i właścicielom nieruchomości rolnych o niewielkim obszarze, kredytów i pożyczek, których zabezpieczeniem będzie hipoteka na nieruchomości rolnej - napisano w komunikacie resortu.

Najważniejsze propozycje dotyczą m.in. umożliwienia nabycia nieruchomości rolnych w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym przez inne podmioty niż rolnik indywidualny oraz wyłączenie spod stosowania art. 68 ust.2a ustawy o księgach wieczystych i hipotece wszystkich nieruchomości rolnych, do których nie mają zastosowania przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, w tym głównie nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha.

Proponuje się także wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą suma hipoteki na nieruchomości rolnej, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, nie będzie mogła przewyższać kwoty kredytu lub pożyczki wraz z ich kosztami (odsetki, opłaty, prowizje itp.), a nie tak jak jest w obecnym stanie prawnym wartości rynkowej nieruchomości.

Ponadto proponuje się nowe, by projektowane korzystniejsze rozwiązania były stosowane w stosunku do postępowań wszczętych od dnia 30 kwietnia 2016 r. czyli od dnia wejścia w życie ustawy.

Biuro prasowe ministerstwa poinformowało, że propozycje tych rozwiązań zostaną przekazane do wykorzystania w trakcie prac parlamentarnych nad zmianą przepisów obowiązujących w tym zakresie.

Ustawa wstrzymuje na 5 lat sprzedaż państwowych gruntów, ponadto określa, że nabywcami ziemi rolnej mogą być tylko rolnicy indywidualni. Ogranicza to znacząco obrót ziemią rolną i prawdopodobnie spowoduje spadek jej ceny.

(PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę