Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

MRiRW: Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju będzie uwzględniała rozwój wsi

6 października 2016
MRiRW: Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju będzie uwzględniała rozwój wsi
PAP / Tomasz Gzell

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju będzie uwzględniała rozwój obszarów wiejskich i rolnictwa. Dokument ten będzie wyznaczał średniookresowe kierunki rozwoju Polski - poinformował wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

Jak mówił wiceminister na środowym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, zakończyły się konsultacje Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ma to być najważniejszy dokument wskazujący kierunki rozwoju Polski w perspektywie średniookresowej.

Poinformował, że resort rolnictwa brał aktywny udział na wszystkich etapach tworzenia Planu oraz Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Najistotniejszą sprawą dla ministerstwa jest włączenie do SOR problematyki wiejskiej i rozwoju rolnictwa.

Według Zarudzkiego, SOR przedstawia nowy model rozwoju, którego celem jest „tworzenie warunków dla wzrostu dochodów mieszkańców Polski przy jednoczesnym wzroście spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym i terytorialnym”. Dokument kładzie nacisk na włączenie w procesy rozwojowe wszystkich obszarów, w tym małych miast i obszarów wiejskich oraz zakłada, że korzyści ze wzrostu gospodarczego powinny być dostępne dla wszystkich, bez względu na miejsce ich zamieszkania.

Kluczowym elementem realizacji SOR będą projekty strategiczne i flagowe. W projekcie oddanym do konsultacji społecznych znajduje się kilkanaście projektów strategicznych zgłoszonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - zaznaczył Zarudzki.

Z informacji resortu rolnictwa wynika, że takimi projektami są m.in.: Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności; Polski Holding Rolno-Spożywczy; platforma żywnościowa; Polska Akademia Spożywcza; Pakt dla rolnictwa i związana z nim budowa infrastruktury wsi.

Kolejne projekty to: wsparcie i profesjonalizacja Instytucji Otoczenia Biznesu (IOB) działających na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich i w małych miastach; wzmocnienie systemu doradztwa rolniczego; poprawa mobilności międzysektorowej zasobów pracy w rolnictwie (obecna nazwa: Nowe szanse na wsi); dostosowanie do zmian demograficznych (w zakresie programu aktywny i zdrowy senior rolnik).

Strategicznym projektem są także: energetyka rozproszona na obszarach wiejskich; woda dla rolnictwa; odtworzenie i wsparcie rozwoju lokalnych rynków rolnych; Strategie Lokalnego Rozwoju - instrument zarządzania rozwojem lokalnym przez społeczność; gospodarstwo otwarte na ludzi oraz utworzenie Funduszu Rozwoju Rolnictwa.

(PAP)


POWIĄZANE

Produkcja cukru w Republice Południowej Afryki w sezonie 2024/25 ma spaść o 3 pr...

Węgry sprawują prezydencję w Radzie do grudnia 2024 r. włącznie a tekst ten będz...

Rada Europy przyjmuje ulepszone przepisy o ochronie przed agrofagami roślin Rada...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę