Pierwsza transza wypłaty za skup jabłek przez firmę Eskimos wczoraj została przelana; od dziś rusza kolejny etap skupu - powiedział w czwartek, w Sejmie wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Tadeusz Romańczuk.
Odpowiadając na pytanie posłów o przebieg skupu jabłek przemysłowych przez firmę Eskimos, wiceminister Romańczuk podkreślił, że w tym roku sadownicy osiągnęli rekordowo wysokie zbiory jabłek. "Z drugiej strony dominująca na rynku pozycja zagranicznych podmiotów skupujących owoce, spowodowała drastycznie niskie ceny - poniżej progu opłacalności" - powiedział".
"Rząd reagując na tę sytuację zdecydował wykupić z rynku pół miliona ton owoców po cenie dwukrotnie wyższej niż oferowali na rynku przetwórcy. Po podpisaniu umowy i uzyskaniu gwarancji finansowych spółka Eskimos, która się zgłosiła do ministerstwa, ruszyła ze skupem pod koniec października" - przypomniał Romańczuk.
Według wiceministra nie obyło się, bez kilku problemów po stronie konkurencji. "Udało się je jednak szczęśliwie rozwiązać. Jabłka przemysłowe nieco podrożały, a firma Eskimos, realizuje zadanie, którego się podjęła. Pierwsza transza wypłaty wczoraj została przelana, a od dziś rusza kolejny etap skupu" - podkreślił Romańczuk.
Wiceminister rolnictwa poinformował również posłów, że resort ma gotowy plan zapobiegania podobnym problemom w przyszłości. "Już zapadła decyzję, że w przyszłym roku w ramach powstającego holdingu spożywczego, będą działać trzy lub cztery przetwórnie" - podkreślił.
Zgodnie z deklaracją resortu rolnictwa, w ramach pomocy sadownikom, skupionych ma być pół mln ton jabłek przemysłowych, czyli cała tegoroczna nadwyżka. Ze skupionych jabłek wyprodukowany zostanie koncentrat z przeznaczeniem na eksport.
Polska jest drugim największym w Europie (po Włoszech) i czwartym na świecie producentem jabłek. Statystyczny Polak zjada około 12 kg świeżych jabłek rocznie. W ubiegłym roku z Polski wyeksportowanych zostało ponad 983 tys. ton owoców, (z czego blisko połowa na Białoruś), a wartość eksportu sięgnęła 322 mln euro - wynika z danych GUS.
Longina Grzegórska-Szpyt (PAP)