Na środowym spotkaniu szefa resortu rolnictwa Krzysztofa Jurgiela z działaczami Polskiego Związku Pszczelarstwa zdecydowano o powołaniu zespołu doradczego ds. pszczelarstwa przy ministrze rolnictwa - poinformowało w środę biuro prasowe resortu.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy pszczelarzy, którzy chcieli przedstawić ministrowi problemy pszczelarstwa, które ich zdaniem, dotychczas nie zostały rozwiązane.
Zdecydowano, że zostanie powołany zespół doradczy, który będzie kreował politykę państwa w zakresie pszczelarstwa. Ponadto zespół zajmie się działaniami mającymi na celu uregulowanie importu miodu, a także zidentyfikuje problemy, które wynikają ze stosowania niektórych środków ochrony roślin oraz niektórych leków weterynaryjnych. Ponadto pszczelarze chcą zająć się ustawą o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, na podstawie której działa Polski Związek Pszczelarski.
Minister zadeklarował współpracę w rozwiązywaniu problemów.
W ubiegły piątek w resorcie odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele branżowych organizacji rolniczych, pszczelarskich i ekologicznych, a dotyczyło ono stosowania zapraw zawierających substancje czynne z grupy neonikotynoidów. W opinii organizacji rolniczych ograniczenie stosowania neonikotynoidów spowoduje straty w uprawach rzepaku. Natomiast pszczelarze i ekolodzy wskazują, że substancje te są szkodliwe dla owadów zapylających np. pszczół.
Przedstawiciele producentów rzepaku zauważyli, że nie ma skutecznych, alternatywnych preparatów do zaprawiania nasion. Postulowali o wsparcie i dopuszczenie obrotu zapraw nasiennych zawierających substancje czynne z grupy neonikotynoidów.
Natomiast stowarzyszenia pszczelarskie i ekologiczne stanowczo opowiadają się za rozszerzeniem obowiązujących ograniczeń związanych ze stosowanie tych substancji. Mówiono też o niezakończonych pracach w tym zakresie na poziomie Unii Europejskiej, w tym o problemie związanym z brakiem ustalenia naukowej metodologii oceny wpływu środków ochrony roślin na pszczoły.
Resort rolnictwa zapewnia, że aktywnie poszukuje rozwiązań mogących złagodzić negatywne skutki dla ochrony roślin związane z ograniczeniem stosowania zapraw zawierających neonikotynoidy, przy zapewnieniu bezpieczeństwa owadom zapylającym. Problem ten był rozpatrywany we wtorek na posiedzeniu kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
(PAP)