BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Można przenieść kontrole weterynaryjne z granicy do portów

11 września 2023
Można przenieść kontrole weterynaryjne z granicy do portów

Prawodawstwo europejskie już zezwala na przeniesienie kontroli weterynaryjnej i fitosanitarnej ukraińskich produktów rolnych z granicy do portów morskich bez dodatkowych umów lub zmian w prawie. Polski rząd twierdzi, że jest do tego gotowy. Wiceminister polityki rolnej i żywności Ukrainy Markijan Dmytrasewycz powiedział to podczas otwarcia zakładu VITAGRO PARTNER, pisze Rail.insider powołując się na Latifundist.

"Wszyscy wiecie o kolejkach do kontroli weterynaryjnej i fitosanitarnej na polskich granicach. Obecnie aktywnie współpracujemy zarówno z Polakami, jak i Komisją Europejską, aby usunąć tę kontrolę z granic i przenieść ją przynajmniej do miejsc docelowych, czyli do portów, zarówno polskich, jak i innych portów Unii Europejskiej, do których trafiają nasze produkty rolne" - powiedział urzędnik.

Według niego polski rząd popiera tę decyzję. Obecnie kontrola weterynaryjna praktycznie nie jest przeprowadzana na granicy z Węgrami.

Markijan Dmytrasewycz zaznaczył, że Ukraina ma już doświadczenie, kiedy prawie nigdy nie przeprowadzano kontroli produktów rolnych na granicy z Polską. W tym czasie możliwy był eksport 800 tys. ton przez granice Polski. ton ziarna miesięcznie. W sierpniu liczba ta wynosiła 500 tysięcy ton. t.

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: Rail.insider


POWIĄZANE

Już 17 i 18 stycznia 2024 roku w Kielcach odbędzie się 14. edycja Targów TSW, na...

Kończąc studia rolnicze, możesz dostać pracę w wielu zawodach. Dzięki dyplomowi ...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę