biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

#mojaflaga - Niepodległa na Dzień Flagi

30 kwietnia 2020
#mojaflaga - Niepodległa na Dzień Flagi

Biuro Programu „Niepodległa” ponownie zaprasza do akcji #mojaflaga, czyli wywieszenia Biało-Czerwonej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wystarczy wywiesić flagę przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, a zdjęcie z flagą udostępnić w mediach społecznościowych z opisem #mojaflaga.

fb_cover.png

 

Nie musi to być duża flaga, możemy uszyć ją sami, albo zrobić z papieru. Ważne, żebyśmy pokazali w tych trudnych czasach, że potrafimy się jednoczyć i solidarnie okazać nasz patriotyzm i odrobinę optymizmu zgodnie z hasłem „Wszystko będzie dobrze” – wyjaśnia Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Zapraszamy do akcji każdego, kto już planuje wywieszenie Biało-Czerwonej i zachęcamy do wywieszenia tych, którzy jeszcze tego nie planowali. Wystarczy zrobić zdjęcie wywieszonej flagi i udostępnić w mediach społecznościowych z hasztagiem #mojaflaga – dodaje Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. 

Wszyscy bądźmy ambasadorami akcji i uczcijmy Dzień Flagi, która od pokoleń jest symbolem wspólnoty i nadziei.

Polacy wielokrotnie pokazali, że chcą się angażować w świętowanie ważnych rocznic. Ubiegłoroczna akcja #mojaflaga przyciągnęła uwagę ponad miliona internautów. Mamy nadzieję, że w tym roku podobnie wielu okaże dumę z naszych barw narodowych – opowiada Jan Kowalski.

W akcji #mojaflaga dotychczas brali udział m.in. Marcin Gortat i Energa Basket Liga, Tour de Pologne i Czesław Lang oraz czołowi polscy lekkoatleci, m.in. Adam Kszczot, Konrad Bukowiecki, Paweł Wojciechowski czy Marcin Lewandowski. W promocję akcji angażowały się również Polski Komitet Olimpijski, Polska Liga Siatkowa czy profil Łączy Nas Piłka. Do inicjatywy dołączyły również kluby sportowe, jak Skra PGW, Onico Warszawa i Legia.

 

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza Polaków i przyjaciół Polski do wywieszania flagi nie tylko 2 maja, ale przez cały weekend majowy oraz dla uczczenia wszystkich ważnych rocznic.

 

Więcej informacji na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/niepodlegla-mojaflaga-wywies-flage/ oraz https://facebook.com/niepodlegla1918 z tagiem #mojaflaga

Spot: https://youtu.be/6juVVyaRxJc 

 

 

 

*** Więcej o fladze:

  • Symbole narodowe, w tym m.in. flaga, są czynnikiem łączącym Polaków. Potwierdzają to badania Narodowego Centrum Kultury z 2016 roku dotyczące m.in. symboli państwowych. Znakomita większość Polaków (aż 94%) uznała wtedy, że patriotyzm polega m.in. na okazywaniu szacunku fladze i innym symbolom narodowym.
  • Znaczenie bieli i czerwieni, kolorów nawiązujących do białego orła na czerwonej tarczy herbowej, zamanifestowano w spektakularny sposób m.in. 3 maja 1792 roku, czyli w pierwszą rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji. Kobiety okazywały poparcie dla Konstytucji wkładając białe suknie przepasane czerwoną wstęgą, a panowie – zakładając biało-czerwone szarfy. Było to najprawdopodobniej pierwsze publiczne i powszechne podkreślenie znaczenia połączenia tych kolorów. Biało-czerwone barwy towarzyszyły też Polakom w okresie Księstwa Warszawskiego i powstań narodowych.
  • Pierwsza regulacja prawna dotycząca barw narodowych została przyjęta w 1831 roku przez Sejm Królestwa Polskiego. Uznano wtedy, że ze względu na potrzebę stworzenia wspólnego symbolu łączącego Polaków, będzie nim Kokarda Narodowa w kolorach białym i czerwonym.
  • O fladze w kolorach białym i czerwony wspomniano po raz pierwszy w akcie prawnym w uchwale Sejmu Ustawodawczego z 1919 roku.

 

infowire.pl


POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę