Gdy temperatura za oknem jest wysoka powinniśmy szczególnie zadbać o swój organizm, ponieważ może on ulec hipertermii (czyli przegrzaniu). Jest to stan, podwyższonej temperatury ciała, wynikający z kumulacji przez organizm nadmiernej ilości ciepła. Hipertermia może wystąpić w upalne dni, zwłaszcza gdy przebywamy na słońcu bez nakrycia głowy bądź uprawiamy aktywność fizyczną podczas upałów. Szczególnie narażone na przegrzanie są dzieci, seniorzy, a także osoby chorujące na cukrzycę lub choroby serca. Stan ten, zwłaszcza lekceważony, niejednokrotnie prowadzi do udaru słonecznego.
Objawy przegrzania takie jak temperatura powyżej 40 stopni, ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, obniżenie ciśnienia, intensywne pocenie, osłabienie, utrata przytomności lub w ciężkich przypadkach śpiączka mogą wystąpić nawet kilka godzin po ekspozycji na słońcu. W przypadku dzieci występują podobne objawy, a także biegunka lub zmniejszenie oddawania moczu.
Jak zapobiegać hipertermii?
Co robić gdy jest podejrzenie udaru słonecznego?
Mleczna kampania „Mamy kota na punkcie mleka” apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wypoczynku na świeżym powietrzu w czasie upału.
Przypominamy, że program „Mamy kota na punkcie mleka” sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka i organizowany przez Polską Izbę Mleka i Polską Federacje Hodowców Bydła i Producentów Mleka trwa cały 2021 rok.
Jak przystąpić do programu? Wystarczy pobrać deklarację z naszej strony internetowej www.kochammleko.pl wypełnić i wysłać mailowo na adres: promocja@izbamleka.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Polska Izba Mleka, ul. Mickiewicza 7/23 15-513 Białystok.
Biuro kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”