W dniu 1 kwietnia br. w Olsztynie odbyły się „Mleczne Laury 2022” czyli posumowanie wyników oceny wydajności mlecznej bydła w 2021 w województwie warmińsko-mazurskim. Z ramienia KOWR w wydarzeniu uczestniczył Marcin Kazimierczuk, Zastępca Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Olsztynie.
Mleczne Laury to wydarzenie mające na celu uhonorowanie najlepszych hodowców bydła mlecznego w województwie warmińsko-mazurskim, które organizowane jest od wielu lat przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Warmińsko-Mazurski Związek Hodowców Bydła Mlecznego. W ocenie jakościowej bydła mlecznego w regionie znajduje się prawie 1400 obór, w których jest hodowanych ponad 60 tysięcy krów o średniej wydajności 8 365 litrów mleka od jednej krowy. Jak podkreślali obecni na wydarzeniu posłowie na Sejm RP Jerzy Małecki i Zbigniew Ziejewski oraz Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Piotr Opaczewski województwo warmińsko-mazurskie posiada oprócz dobrych warunków przyrodniczo-klimatycznych do hodowli krów mlecznych, także doskonałych hodowców zaangażowanych w rozwój swoich gospodarstw.
Tegoroczna edycja Mlecznych Laurów była okazją do uhonorowania ponad stu hodowców z Warmii i Mazur za wybitne osiągnięcia w produkcji mleka w 2021 roku. Za najwyższą średnią wydajność mleka w gospodarstwie wynoszącą 14 575 litrów mleka uhonorowano gospodarstwo Państwa Joanny i Leszka Budniewskich z powiatu iławskiego. Natomiast trzy najlepsze „krowy rekordzistki” województwa Warmińsko-mazurskiego pochodzą z Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Grunwald Sp. z o.o. w powiecie ostródzkim.
Wśród nagrodzonych producentów mleka znalazły się także dwa gospodarstwa z Zasobu Własności Skarbu Państwa – Stado Ogierów w Rzecznej oraz Stadnina Koni w Liskach.
W imieniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa nagrody najlepszym hodowcom wręczył Marcin Kazimierczuk Zastępca Dyrektora Oddziału Terenowego w Olsztynie.
KOWR