europejskie forum rolników 2025

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi: Największymi odbiorcami polskiego eksportu mleczarskiego są Niemcy i Czechy

22 czerwca 2021
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi: Największymi odbiorcami polskiego eksportu mleczarskiego są Niemcy i Czechy

W ostatnim dwudziestoleciu w polskim mleczarstwie zaszły bardzo duże zmiany. Zarówno zakłady mleczarskie, jak i gospodarstwa zajmujące się produkcją mleka w niczym nie przypominają tych sprzed 20-30 lat. Zakłady zainwestowały m.in. w najnowsze linie technologiczne, rolnicy zmodernizowali swoje gospodarstwa - produkują mleko według najwyższych standardów, a krowy żywią zdrowymi paszami, nie nadużywają chemii. Wysoki poziom polskiego mleczarstwa zauważa m.in. Grzegorz Puda, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Polskie mleczarnie, bez cienia wątpliwości, należą do najbardziej nowoczesnych zakładów tej branży w Europie – mówi.

Dodaje, że modernizacja branży mleczarskiej miała miejsce w czasie przedakcesyjnym i w pierwszych latach po akcesji. Branża mleczarska jako jedna z pierwszych dostosowała się do unijnych wymogów, a jakość mleka zmieniła się w niesamowitym tempie. Jest to jedyna branża sektora spożywczego funkcjonująca do dziś w formule spółdzielczej. Dzięki temu mleczarnie uniknęły losu innych zakładów przetwórczych.

Minister rolnictwa zwraca uwagę na to, że dziś polskie produkty mleczarskie dostępne są na całym świecie. Najwyższej klasy surowce, wspólnie z nowoczesnymi liniami i technologiami, gwarantują najwyższą jakość wyrobów gotowych. Stąd również biorą się sukcesy eksportowe polskich zakładów. Wystarczy przypomnieć, że w ubiegłym roku wartość ich sprzedaży wyniosła ponad 2 mld euro. Głównym kierunkiem były Niemcy (ponad 365 mln euro) i Republika Czeska (blisko 143 mln euro). Warto zaznaczyć, że do Chin sprzedaliśmy produkty mleczne o wartości ponad 118 mln euro.

– Te dane potwierdzają ogromne uznanie, jakim polskie produkty mleczarskie się cieszą wśród konsumentów – mówi Grzegorz Puda. – Niemniej jednak wiele jest jeszcze do zrobienia. Przede wszystkim powinniśmy równolegle dbać o zwiększenie sprzedaży na rynku krajowym. Czas pandemii pokazał jak ważna jest kwestia zapewnienia bezpieczeństwa żywności, jak ważne są krótkie łańcuchy dostaw i sprzedaży, m.in. dzięki nim w Polsce uniknęliśmy kryzysu żywnościowego. Wdzięczni za to bezpieczeństwo powinniśmy w ramach solidarności z rolnikami oraz patriotyzmu konsumenckiego kupować przede wszystkim produkty od polskich producentów, zwłaszcza lokalnych.

Kampania “#WspieramyPolskieMleczarstwo” realizowana przez Polską Izbę Mleka i sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka.

 

Forum Mleczarskie / PIM


POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę