Adama_poleposition_15.03_30.04

Minister Grzegorz Puda - kolejny tydzień prób likwidacji sektora hodowli zwierząt futerkowych

1 marca 2021
Minister Grzegorz Puda - kolejny tydzień prób likwidacji sektora hodowli zwierząt futerkowych

Od momentu objęcia przez Pana Grzegorza Pudę stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nieustannie podejmuje on kroki mające na celu wyniszczenie i likwidację hodowli zwierząt futerkowych w Polsce, przy jednoczesnym doprowadzeniu hodowców do bankructwa.

Kolejny tydzień, obfitujący w takie działania, właśnie dobiega końca.

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 lutego 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 267), urzędowi lekarze weterynarii oraz osoby zatrudnione w Inspekcji Weterynaryjnej, wykonujące czynności związane z kontrolą występowania zakażenia SARS-CoV-2 u norek i zwalczaniem ognisk tej choroby, zostali włączeniu do szczepień przeciwko COVID-19- w grupie „0”, której szczepienie jest obecnie realizowane.

Niestety, nie czekając na zaszczepienie ww. osób, służby podległe Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi decydują się na wchodzenie na fermy, na których utrzymywane są zwierzęta futerkowe.

Jako organizacje hodowców i producentów zwierząt futerkowych wyrażamy stanowczy sprzeciw oraz ponawiamy apel o zaprzestanie wchodzenia na fermy zwierząt futerkowych do czasu uzyskania odporności przez osoby mające brać udział w monitorowaniu oraz zwalczaniu SARS-CoV-2 u norek.

Hodowcy przestrzegają zasad bioasekuracji i nie zgadzają się aby na teren ferm wchodziły osoby niezaszczepione, niebędące stałą obsługą zwierząt.
Musicie Państwo wiedzieć, że wpuszczając osoby postronne na teren fermy ryzykujemy dobytkiem całego swojego życia.

Minister Grzegorz Puda pozostaje nadal głuchy na nasze apele dotyczące wprowadzenia zmian w ustawie o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, co uniemożliwia hodowcom zwierząt futerkowych uzyskanie jakichkolwiek odszkodowań.

Na uwagę zasługuje wybiórcze podejście Pana Ministra do tematu.

W wywiadach i komunikatach decyduje się na stosowanie sformułowań, które jednoznacznie mają przekonać opinię publiczną, że hodowla zwierząt futerkowych stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego. W przypadku, kiedy możliwe jest podjęcie działań, których celem jest zwalczanie hodowców a nie choroby, zezwala na wejście niezaszczepionych lekarzy urzędowych na teren ferm.

Biorący udział w Konferencji Prezes Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych Pan Daniel Chmielewski oraz Dyrektor Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych Pan dr. Tadeusz Jakubowski poinformowali także, że na świecie dostępne są już szczepionki na Sars Cov-2 u norek. W naszej opinii opracowane szczepionki mogą stać się rozwiązaniem problemów hodowców i producentów zwierząt futerkowych, jak i przede wszystkim zabezpieczyć kwestie zdrowia publicznego.

 

 

Biuro prasowe Związku Polski Przemysł Futrzarski


POWIĄZANE

16 kwietnia wchodzi w życie większość zapisów nowej ustawy o zawodzie farmaceuty...

Zakładamy, że sukcesywnie postępujące szczepienia pozwolą na praktycznie pełne o...

Od Chin jako pierwszych ratujących świat po przejmujące od nich pałeczkę Stany Z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę