aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Minikiwi, dynia i borówka odnotowują największe wzrosty konsumpcji

8 listopada 2022
Minikiwi, dynia i borówka odnotowują największe wzrosty konsumpcji

Minikiwi, borówki i truskawki kończą polski sezon, dynia dopiero go zaczyna. To gatunki, które odnotowują największy wzrost konsumpcji. W realizowanych od 2 lat badaniach, w porównaniu do października 2020, minikiwi urosło o 60%, dynia o 40%, borówka 35%, a truskawki o 18%. W każdym przypadku oznacza to co najmniej 1 mln nowych konsumentów. Poniżej najważniejsze wyniki października. Wyniki badań konsumpcji kilkudziesięciu gatunków śledzić można na stronie WczorajNaTalerzu.pl


 

Największym wzrostem konsumpcji mogą pochwalić się minikiwi (60%), dynia (40%), borówki (35%), truskawki (18%). W okresie ostatnich dwóch lat - "październik do października" - żaden inny gatunek nie osiągną tak spektakularnych wzrostów.

 Minikiwi jadło w październiku już 5,2 mln Polaków. Dynia zdobyła już 9,1 mln, a borówki 10 mln konsumentów. Truskawki to poziom 6,2 mln.

 

 

 

- Dietetycy zalecają, aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę, tego co jemy. W październiku 18% Polaków spełniło ten warunek. Odnotowaliśmy też wzrost wartości wskaźnika „Wczoraj na talerzu” obrazującego jakość naszej diety. W sondażu mamy gwiazdę, która rośnie wraz z naszymi badaniami. Gdy zaczynaliśmy badania w 2020 roku spożycie dochodziło do 10%. Dziś sięga już 16%. Jeszcze do niedawna ludzie nawet nie wiedzieli o jego istnieniu. Jest to naprawdę ogromny sukces tego gatunku i ludzi, którzy minikiwi uprawiają – mówi Agata Zadrożna, ekspert Kantar Public.

Regularne badania konsumpcji zainicjował Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw w odpowiedzi na wyzwania związane z promocją roli warzyw i owoców w codziennym odżywianiu. Badania są realizowane od roku 2020 przez Kantar Public, we współpracy z agencją INSPIRE smarter branding. Od niedawna wyniki kilkudziesięciu gatunków śledzić można na stronie WczorajNaTalerzu.pl.

Konsumpcja owoców w październiku

Podobnie jak w poprzednich latach w październiku najpopularniejszym owocem były jabłka, które w tygodniu poprzedzającym badanie spożywało dziewięciu na dziesięciu Polaków (90%).

 

 

W stosunku do zeszłego miesiąca spożycie jabłek wzrosło o 7 p.p.. 9% Polaków jadło je codziennie, a dalsze 14% 4-5 razy w tygodniu.

Na drugim miejscu wśród polskich owoców znalazły się śliwki, które jadło 63% badanych. To mniej niż przed miesiącem o 4 p.p.

Ponad połowa (55%) Polaków na początku września jadła gruszki. To więcej niż przed miesiącem (o 2 p.p.).

Blisko jedna trzecia osób jadła - w tygodniu poprzedzającym badanie - borówki (31%) oraz maliny (30%).

W porównaniu do października 2021 najbardziej wzrosło spożycie minikiwi (o 33%), jeżyn (o 20%), borówki (o 3%). Borówka zyskała kolejne 300 tys. konsumentów. Podobny wzrost notowaliśmy we wrześniu.

Konsumpcja warzyw w październiku

Najpopularniejszym warzywem w październiku były ziemniaki, których konsumpcję w tygodniu poprzedzającym badanie deklaruje 98% Polaków.

Na drugim miejscu wśród warzyw znalazły się pomidory, które jadło 95% badanych, natomiast trzecie miejsce należało do cebuli (86%).

 

 

W rankingu popularności kolejne miejsca zajmują: ogórki (85%), marchew (84%), papryka (65%) oraz kapusta (64%)

Konsumpcja marchwi, pomidorów, a także ogórków, cebuli i papryki jest wysoka przez cały rok, a obserwowane wahania sezonowe niewielkie. To ulubione warzywa Polaków, dostępne i jedzone niezależnie od sezonu.

W porównaniu do września wzrosło spożycie dyni (o 8 p.p.) i pieczarek (o 4 p.p.).

Spadło spożycie cukinii (10 p.p.), ogórka (o 6 p.p.), papryki (o 5 p.p.) oraz cebuli (o 4 p.p.).
Papryka (o 4 p.p.) i cebula (o 4 p.p.) odnotowały spadek w odniesieniu do października 2021.

Owoce i warzywa w poszczególnych posiłkach
Polacy najczęściej jedzą warzywa i owoce na obiad – 93% osób, które w ogóle jadły ten posiłek.
76% respondentów deklaruje, że w dniu poprzedzającym badanie jadło warzywa i owoce na śniadanie, natomiast 60% na kolację.
Jako przekąski warzywa i owoce spożywało odpowiednio 49%, a 48% na drugie śniadanie.
Najmniej Polaków jadło warzywa i owoce na podwieczorek (37%).

 

 

Najbardziej wartościowym pod względem ilości warzyw i owoców posiłkiem Polaków jest obiad. W przypadku połowy badanych (50%) co najmniej w połowie składa się z warzyw i owoców.
Respondenci najczęściej deklarują spożywanie jedynie warzyw i owoców w przekąskach (13%).
Najrzadziej (25%) co najmniej połowę posiłku stanowiły warzywa i owoce w przypadku kolacji.

Wczoraj na talerzu
Jedynie 18% Polaków odżywiało się w październiku zgodnie z zaleceniami dietetyków dotyczącymi spożywania właściwej ilości warzyw i owoców. Wskaźnik „Wczoraj na talerzu” przyjmuje w ich przypadku zalecany poziom.
Blisko jedna trzecia (29%) badanych odżywia się nieco gorzej, ale warzywa i owoce są składnikiem większości ich posiłków i zdarza się, choć zbyt rzadko, że stanowią ich połowę.

 

 

 

54% Polaków ma dietę zbyt ubogą w warzywa i owoce, przy czym u 36% jednak pojawiały się one w przynajmniej połowie posiłków (choć za mało). 18% badanych jadło bardzo mało warzyw i owoców, a nawet nie jadło ich wcale.

Wskaźnik „Wczoraj na talerzu” przyjął w październiku wartość 46,1 pkt., czyli był na niskim poziomie. Wskazuje to na niedostateczny udział warzyw i owoców w diecie przeciętnego Polaka.
Jego poziom możemy śledzić na stronie WczorajNaTalerzu.pl

 

 

„Wczoraj na talerzu” jest to syntetyczny wskaźnik obrazujący sposób odżywiania się badanych. Przyjmuje on wartości od 0 pkt. (dla osoby, która poprzedniego dnia nie jadła warzyw i owoców w ogóle) do 100 pkt. (dla osoby, w której wszystkich posiłkach warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę).

Wskaźnik powstaje na podstawie odpowiedzi na dwa pytania: Czy warzywa i owoce były obecne w wszystkich posiłkach? Czy warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę spożywanej żywności?

Badanie zrealizowano w dniach 14-19 września 2022 r., na reprezentatywnej próbie 1015 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Wywiady bezpośrednie w domach respondentów (CAPI).

Kantar pyta respondentów o częstotliwość spożywania 21 gatunków owoców i warzyw w ostatnim tygodniu i o spożywanie warzyw, owoców i ich przetworów podczas poszczególnych posiłków w dniu poprzedzającym badanie.

 Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw

Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw projektu „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, II edycja”.

Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę