Minikiwi, borówki i truskawki kończą polski sezon, dynia dopiero go zaczyna. To gatunki, które odnotowują największy wzrost konsumpcji. W realizowanych od 2 lat badaniach, w porównaniu do października 2020, minikiwi urosło o 60%, dynia o 40%, borówka 35%, a truskawki o 18%. W każdym przypadku oznacza to co najmniej 1 mln nowych konsumentów. Poniżej najważniejsze wyniki października. Wyniki badań konsumpcji kilkudziesięciu gatunków śledzić można na stronie WczorajNaTalerzu.pl
Największym wzrostem konsumpcji mogą pochwalić się minikiwi (60%), dynia (40%), borówki (35%), truskawki (18%). W okresie ostatnich dwóch lat - "październik do października" - żaden inny gatunek nie osiągną tak spektakularnych wzrostów.
Minikiwi jadło w październiku już 5,2 mln Polaków. Dynia zdobyła już 9,1 mln, a borówki 10 mln konsumentów. Truskawki to poziom 6,2 mln.
- Dietetycy zalecają, aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę, tego co jemy. W październiku 18% Polaków spełniło ten warunek. Odnotowaliśmy też wzrost wartości wskaźnika „Wczoraj na talerzu” obrazującego jakość naszej diety. W sondażu mamy gwiazdę, która rośnie wraz z naszymi badaniami. Gdy zaczynaliśmy badania w 2020 roku spożycie dochodziło do 10%. Dziś sięga już 16%. Jeszcze do niedawna ludzie nawet nie wiedzieli o jego istnieniu. Jest to naprawdę ogromny sukces tego gatunku i ludzi, którzy minikiwi uprawiają – mówi Agata Zadrożna, ekspert Kantar Public.
Regularne badania konsumpcji zainicjował Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw w odpowiedzi na wyzwania związane z promocją roli warzyw i owoców w codziennym odżywianiu. Badania są realizowane od roku 2020 przez Kantar Public, we współpracy z agencją INSPIRE smarter branding. Od niedawna wyniki kilkudziesięciu gatunków śledzić można na stronie WczorajNaTalerzu.pl.
Konsumpcja owoców w październiku
Podobnie jak w poprzednich latach w październiku najpopularniejszym owocem były jabłka, które w tygodniu poprzedzającym badanie spożywało dziewięciu na dziesięciu Polaków (90%).
W stosunku do zeszłego miesiąca spożycie jabłek wzrosło o 7 p.p.. 9% Polaków jadło je codziennie, a dalsze 14% 4-5 razy w tygodniu.
Na drugim miejscu wśród polskich owoców znalazły się śliwki, które jadło 63% badanych. To mniej niż przed miesiącem o 4 p.p.
Ponad połowa (55%) Polaków na początku września jadła gruszki. To więcej niż przed miesiącem (o 2 p.p.).
Blisko jedna trzecia osób jadła - w tygodniu poprzedzającym badanie - borówki (31%) oraz maliny (30%).
W porównaniu do października 2021 najbardziej wzrosło spożycie minikiwi (o 33%), jeżyn (o 20%), borówki (o 3%). Borówka zyskała kolejne 300 tys. konsumentów. Podobny wzrost notowaliśmy we wrześniu.
Konsumpcja warzyw w październiku
Najpopularniejszym warzywem w październiku były ziemniaki, których konsumpcję w tygodniu poprzedzającym badanie deklaruje 98% Polaków.
Na drugim miejscu wśród warzyw znalazły się pomidory, które jadło 95% badanych, natomiast trzecie miejsce należało do cebuli (86%).
W rankingu popularności kolejne miejsca zajmują: ogórki (85%), marchew (84%), papryka (65%) oraz kapusta (64%)
Konsumpcja marchwi, pomidorów, a także ogórków, cebuli i papryki jest wysoka przez cały rok, a obserwowane wahania sezonowe niewielkie. To ulubione warzywa Polaków, dostępne i jedzone niezależnie od sezonu.
W porównaniu do września wzrosło spożycie dyni (o 8 p.p.) i pieczarek (o 4 p.p.).
Spadło spożycie cukinii (10 p.p.), ogórka (o 6 p.p.), papryki (o 5 p.p.) oraz cebuli (o 4 p.p.).
Papryka (o 4 p.p.) i cebula (o 4 p.p.) odnotowały spadek w odniesieniu do października 2021.
Owoce i warzywa w poszczególnych posiłkach
Polacy najczęściej jedzą warzywa i owoce na obiad – 93% osób, które w ogóle jadły ten posiłek.
76% respondentów deklaruje, że w dniu poprzedzającym badanie jadło warzywa i owoce na śniadanie, natomiast 60% na kolację.
Jako przekąski warzywa i owoce spożywało odpowiednio 49%, a 48% na drugie śniadanie.
Najmniej Polaków jadło warzywa i owoce na podwieczorek (37%).
Najbardziej wartościowym pod względem ilości warzyw i owoców posiłkiem Polaków jest obiad. W przypadku połowy badanych (50%) co najmniej w połowie składa się z warzyw i owoców.
Respondenci najczęściej deklarują spożywanie jedynie warzyw i owoców w przekąskach (13%).
Najrzadziej (25%) co najmniej połowę posiłku stanowiły warzywa i owoce w przypadku kolacji.
Wczoraj na talerzu
Jedynie 18% Polaków odżywiało się w październiku zgodnie z zaleceniami dietetyków dotyczącymi spożywania właściwej ilości warzyw i owoców. Wskaźnik „Wczoraj na talerzu” przyjmuje w ich przypadku zalecany poziom.
Blisko jedna trzecia (29%) badanych odżywia się nieco gorzej, ale warzywa i owoce są składnikiem większości ich posiłków i zdarza się, choć zbyt rzadko, że stanowią ich połowę.
54% Polaków ma dietę zbyt ubogą w warzywa i owoce, przy czym u 36% jednak pojawiały się one w przynajmniej połowie posiłków (choć za mało). 18% badanych jadło bardzo mało warzyw i owoców, a nawet nie jadło ich wcale.
Wskaźnik „Wczoraj na talerzu” przyjął w październiku wartość 46,1 pkt., czyli był na niskim poziomie. Wskazuje to na niedostateczny udział warzyw i owoców w diecie przeciętnego Polaka.
Jego poziom możemy śledzić na stronie WczorajNaTalerzu.pl
„Wczoraj na talerzu” jest to syntetyczny wskaźnik obrazujący sposób odżywiania się badanych. Przyjmuje on wartości od 0 pkt. (dla osoby, która poprzedniego dnia nie jadła warzyw i owoców w ogóle) do 100 pkt. (dla osoby, w której wszystkich posiłkach warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę).
Wskaźnik powstaje na podstawie odpowiedzi na dwa pytania: Czy warzywa i owoce były obecne w wszystkich posiłkach? Czy warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę spożywanej żywności?
Badanie zrealizowano w dniach 14-19 września 2022 r., na reprezentatywnej próbie 1015 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Wywiady bezpośrednie w domach respondentów (CAPI).
Kantar pyta respondentów o częstotliwość spożywania 21 gatunków owoców i warzyw w ostatnim tygodniu i o spożywanie warzyw, owoców i ich przetworów podczas poszczególnych posiłków w dniu poprzedzającym badanie.
Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw projektu „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, II edycja”.
Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.