Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mieszkańcy gmin Teresin, Szymanów i Wiskitki sprzeciwiają się budowie CPK

12 czerwca 2018
Mieszkańcy gmin Teresin, Szymanów i Wiskitki sprzeciwiają się budowie CPK

Uruchomienie w Urzędzie Gminy Baranów punktu informacyjno - konsultacyjnego przez stronę rządową nie uspokoiło obaw mieszkańców gmin, na terenie których ma powstać planowany Centralny Port Komunikacyjny.

CPK to jedna z największych tego typu inwestycji w Europie Środkowej. Port ma powstać na ok. 3 tys. ha. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.

Jak podawaliśmy wcześniej (za Polską Agencją Prasową) pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild próbował "studzić nastroje" mieszkańców w/w gmin, jednak rozmach planowanej inwestycji i skutki (także ekonomiczne) jakie może ona spowodować wciąż nie dają ich mieszkańcom spokoju.

Wskazują oni na szereg niekorzystnych skutków jakie mogą ich dotknąć w przypadku jeśli do realizacji w/w inwestycji dojdzie. Wśród nich wymieniają m.in.:

  • konieczność likwidacji wielu nieruchomości i (co za tym idzie) przedsiębiorstw, utratę wielu miejsc pracy

 

  • utraty  części  stałych  dochodów

 

  • utrata płynności finansowej przedsiębiorstw i (co za tym idzie) wiarygodności kredytowej

 

  • upadłości wielu z nich


Do planów budowy CPK odniosła się także Rada Powiatowa Mazowieckiej Izby Rolniczej w Grodzisku Mazowieckim. Jak czytamy w oficjalnym stanowisku Rady:

- Wyłączenie z produkcji ponad 7 tys. ha w trzech etapach realizacji spowoduje likwidację produkcji ziemniaków wczesnych i bardzo wczesnych, potężnej ilości warzyw, zbóż i kukurydzy dla aglomeracji Warszawy i okolicznych miast. Do wprowadzenia tak potężnej inwestycji nie ma żadnego przygotowania, co wykazaliśmy w dalszej części (stanowiska - przyp. Red. ppr.pl). Tym działaniem naruszamy m.in. ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych, ustawę o rynkach hurtowych, dajemy duże możliwości importu produkcji rolnej i tak już zachwianej.

W uzasadnieniu stanowiska RP MIR w Grodzisku Mazowieckim wymienia konkretne skutki (liczby), aby zobrazować skalę problemu:

  • likwidacja m. in.: 750 gospodarstw rolnych, 1250 nieruchomości i domów mieszkalnych, ponad 100 przedsiębiorstw, 6 jednostek OSP, 7 tysięcy hektarów dobrych gruntów (na pierwszym etapie inwestycji)
  • likwidacja ok 700 gospodarstw i nieruchomości wskutek planowanej budowy linii kolejowej oraz podzielenie gruntów rolnych przez nowo powstałą linię kolejową (drugi etap inwestycji)
  • likwidacja około 500 gospodarstw i nieruchomości na skutek budowy sieci dróg między Żyrardowem, Sochaczewem a Warszawą (trzeci etap)

Ponadto obawy mieszkańców gmin Teresin, Szymanów i Wiskitki wzbudza przyszły los licznych obiektów zabytkowych i sakralnych, takich jak: kościół i cmentarz w Baranowie, zabytkowy kościół z 1668 roku, klasztor Sióstr Niepokalanek w Szymanowie i Sanktuarium Matki Boskiej Jazłowieckiej wraz z pałacem.

Z apelem do mieszkańców w/w gmin wystąpił także Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych prezentując liczne obawy i zastrzeżenia do planowanej inwestycji.

Jak potoczą się losy planowanej inwestycji? Czas pokaże. Na razie temperatura sporu nie maleje.

 

red. ppr.pl


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę