aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Miesiąc darmowego prądu dla gospodarstw domowych

14 września 2023
Miesiąc darmowego prądu dla gospodarstw domowych

Rząd wprowadził ponad 120 zł obniżki na rachunkach za energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Sprzedawcy energii będą zobowiązani do udzielenia w tym roku jednorazowego upustu wszystkim gospodarstwom domowym, które spełnią jeden z opcjonalnych warunków. Aby skorzystać z rządowego wsparcia, wystarczy np. wyrazić zgodę na otrzymywanie elektronicznych rachunków lub potwierdzić poprawność swoich danych u sprzedawcy energii.

Dla statystycznej rodziny, która zużywa przeciętną ilość prądu, nowy mechanizm wsparcia odbiorców oznacza równowartość kwoty rachunku za jeden miesiąc. Rozporządzenie Ministerstwa Klimatu określa sześć warunków, których spełnienie pozwala na skorzystanie z nawet 125 zł obniżki opłat za zużywaną energię. Aby uzyskać upust, wystarczy spełnić tylko jeden z nich:

  • wyrażenie zgody na korespondencję, w tym otrzymywanie faktur VAT drogą elektroniczną,
  • wyrażenie zgody na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o oferowanych produktach i usługach,
  • potwierdzenie poprawności swoich danych u sprzedawcy energii,
  • zmniejszenie w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy pomiędzy styczniem 2023 r. a wrześniem 2023 r. zużycia energii elektrycznej o 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022,
  • posiadanie prosumenckiej instalacji OZE,
  • korzystanie z podwyższonych limitów zużycia w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej (dotyczy gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny, z osobą z niepełnosprawnością lub rolników).

„W związku z zablokowaniem przez opozycyjny Senat ustawy, która zakładała 5% obniżkę cen za energię elektryczną zużytą w 2023 roku, rząd postanowił wprowadzić alternatywne rozwiązanie polegające na wprowadzeniu obowiązku przyznania gospodarstwom domowym przez sprzedawców energii upustu w wysokości ponad 120 zł. My dotrzymujemy słowa i chronimy Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego i wzrostem cen energii elektrycznej” - mówi Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Wszyscy sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce będą zobowiązani do obniżenia opłat tym gospodarstwom domowym, które spełniły przynamniej jeden z warunków opisanych w rozporządzeniu. Rozporządzenie wchodzi w życie po 7 dniach od ogłoszenia. Przysługujące upusty mają zostać rozliczone przez sprzedawców jeszcze w tym roku.

To kolejne rozwiązanie zapewniające odbiorcom zmniejszenie kosztów energii. Jednocześnie do końca roku obowiązuje rządowa Tarcza Solidarnościowa, która zamroziła ceny energii elektrycznej na poziomie z 2022 roku. Po ostatnim zwiększeniu limitów zużycia tarcza zapewnia gospodarstwom domowym rocznie od ok. 3000 do nawet 4000 zł oszczędności na rachunkach za prąd, w zależności od przysługującego im limitu. Energia zużyta przez odbiorców indywidualnych poniżej limitu kosztuje tyle, co w ubiegłym roku, czyli ok. 41 gr za kWh netto.

Dodatkową ochroną przed wzrostem cen energii zostały również objęte samorządy, odbiorcy wrażliwi oraz sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Dla tej kategorii odbiorców rząd zdecydował o obniżeniu od października ceny energii z ok. 78 gr do 69 gr za kWh.

Źródło informacji: PGE Polska Grupa Energetyczna

oprac, e-red,ppr.pl


POWIĄZANE

Polacy zadowoleni z transformacji energetycznej. Blisko co drugi badany potwierd...

Mazurska Manufaktura S.A., specjalizująca się w produkcji kraftowych alkoholi mo...

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przypomina, że zbliża się termi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę