Na zaproszenie Przewodniczącego Międzyrzeckiej rady Powiatowej Lubuskiej Izby Rolniczej Błażeja Szczepanika, przedstawiciele OT ARR w Gorzowie Wlkp. Ewa Kmieć – Kierownik Sekcji Interwencji i Barbara Białek – Kierownik Sekcji Informacji i Promocji uczestniczyły w dniu 28.01.2016 w posiedzeniu Rady Powiatowej Lubuskiej Izby Rolniczej.
Spotkanie poświęcone było rolnictwu województwa lubuskiego, ze szczególnym uwzględnieniem problemów z jakimi borykają się rolnicy powiatu międzyrzeckiego. W spotkaniu udział wzięli: Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej – Pan Stanisław Myśliwiec; Zastępca Wójta Gminy Pszczew – Pan Krystian Grabowski; przedstawiciele Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Oddział w Gorzowie Wlkp. – Kierownik Zespołu Eksploatacyjnego Urządzeń Melioracji Pan Jan Turowski; Kierownik Inspektoratu w Międzyrzeczu Pan Janusz Pałczyński; przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. - Pan Tomasz Kozłowski; przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Międzyrzeczy – pani Dorota Michalczuk; Międzyrzecka Rada Powiatowa LIR, rolnicy.
Głównymi tematami dyskusji było omówieniu stanu i utrzymania urządzeń melioracji wodnych w powiecie międzyrzeckim oraz planu w zakresie konserwacji i inwestycji na rok 2016, działania zmierzające do ograniczenia szkód sporządzanych przez bobry i możliwości ubiegania się o odszkodowania za te szkody, a także przestrzegania wymogów weterynaryjnych w świetle występowania zagrożeń choroby Aujeszkiego oraz afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Zastanawiano się, czy warto dążyć do otrzymywania statusu wolnego od chorób w naszym województwie i jakie konsekwencje dla rolników niesie za sobą otrzymania takiego stanu.
Przedstawiciele OT przedstawili warunki udzielenia dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny i kwalifikowany, ze szczególnym uwzględnieniem zmian w bieżący roku oraz informację na temat nowych mechanizmów administrowanych przez Agencję Rynku Rolnego – w tym ustanowieniu tymczasowej nadzwyczajnej pomocy dla rolników w sektorach hodowlanych oraz wsparcia na przystępowanie do systemów jakości” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Podczas spotkania wywiązała się burzliwa dyskusja o propozycjach nowych uregulowań i rozwiązań wprowadzanych mocą nowelizacji ustawy Prawo łowieckie oraz ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego a oczekiwania rolników. Na zakończenie spotkania zebrani otrzymali aktualne materiały informacyjne na temat działalności Agencji Rynku Rolnego.
ARR