Koniec zimy to doskonała okazja, by zastanowić się nad swoim jadłospisem i wprowadzić do niego kilka zdrowych nawyków. Już niedługo na grządkach i bazarkach pokażą się pachnące nowalijki. Kto nie może się tego doczekać, ręka w górę! Nic dziwnego, że 20 marca – dzień poprzedzający rozpoczęcie kalendarzowej wiosny – został okrzyknięty Dniem Bez Mięsa. Oto pora roku, która najbardziej inspiruje do zmian! Może ten jeden dzień przeobrazi się w nowy, zielony zwyczaj?
Mało kto wspomina już swoje noworoczne postanowienia. Wiosna to doskonały pretekst, by je odświeżyć oraz nieco zmodyfikować. To również najlepszy czas, by urozmaicić spowszedniałe menu o świeże, wiosenne produkty. Teraz warzywa smakują najlepiej! Głównym założeniem Dnia Bez Mięsa jest propagowanie idei wegetariańskiego odżywiania jako korzystnego dla człowieka i całego środowiska. Niezależnie od poglądów czy przekonań, wzbogacanie diety o produkty roślinne może wyjść tylko na zdrowie.
Wegetariański sen
Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych. Dzień Bez Mięsa został zorganizowany po raz pierwszy w 1985 roku, przez aktywistów, działających na rzecz przestrzegania praw zwierząt. Ich celem było przede wszystkim zwrócenie uwagi na zdrowe nawyki żywieniowe, które od najmłodszych lat wpływają na zdrowie człowieka. 20 marca wypełniony jest wykładami na temat roślinnej diety, festiwalami i warsztatami kulinarnymi. W końcu praktyczne rozwiązania najbardziej działają na wyobraźnię. Nawet burger – znak rozpoznawczy amerykańskiej kuchni – doczekał się wegetariańskiej metamorfozy. Umiejętnie przyprawiony, bogaty w różnorodne składniki burger z tofu sprawi, że łatwo będzie zapomnieć o jego mięsnym odpowiedniku.
Burger z tofu
Czas przygotowania: 30 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
Sposób przygotowania:
Nowa tradycja
Przejście na wegetarianizm u wielu osób wzbudza rozmaite obawy. Zwykle dotyczą znacznego ograniczenia kulinarnych możliwości. Dzień Bez Mięsa to świetny pretekst, by uświadomić sobie, że roślinne gotowanie może znacznie bardziej poszerzyć kulinarne horyzonty. Poszukiwanie nowych przepisów i smaków otwiera możliwości, które do tej pory nawet nie przyszłyby do głowy. Niektórzy obawiają się konfrontacji z rodziną i zwyczajami przekazywanymi z pokolenia na pokolenia. Zwłaszcza, gdy mowa o polskiej kuchni, w której mięsa nie brakuje. Bez obaw! Nawet roślinne święta mogą być pyszne i efektowne. Jak to zrobić? Szef Kuchni marki Knorr poleca sprawdzony przepis na żurek z ziemniaków z serem kozim.
Żurek z ziemniaków z serem kozim
Czas przygotowania: 45 minut
Ilość osób: 7
Składniki:
Sposób przygotowania:
Jeśli nie mięso, to co?
To fakt, że mięso jest bogate w białko. Jednocześnie istnieje ogromna ilość roślinnych produktów, które są w stanie dostarczyć je ludzkiemu organizmowi. Jak powinna wyglądać wegetariańska spiżarka? Soja to podstawa! Ważnym elementem diety są artykuły zbożowe, możliwie jak najmniej przetworzone. Mięsista struktura grzybów pomoże w razie tęsknoty za mięsnymi specjałami. Orzechy i kiełki nie tylko dostarczają dobroczynne substancje, ale znacznie podnoszą atrakcyjność potraw. Warzywa strączkowe, np. fasola i groch, pozwalają wyczarować cuda na talerzu. W tym warzywne kotleciki i pasztety! Jednakże prawdziwymi przebojami roślinnej kuchni od lat są soczewica i ciecierzyca. Koniecznie wypróbujcie przepis na falafele z ciecierzycy, by przekonać się o tym na własnym podniebieniu!
Falafele z ciecierzycy
Czas przygotowania: 15 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
Sposób przygotowania:
infowire.pl