europejskie forum rolników 2025

Międzynarodowa Konwencja Ochrony Roślin - rejestracja do CPM-19 !!!

27 lutego 2025
Międzynarodowa Konwencja Ochrony Roślin - rejestracja do CPM-19 !!!

Rejestracja na 19. Sesję Komisji ds. Środków Fitosanitarnych (CPM-19) jest już otwarta. Sesja odbędzie się w siedzibie FAO w Rzymie w dniach 17-21 marca 2025 roku. Delegaci z krajów będących stronami IPPC powinni zarejestrować się za pośrednictwem odpowiednich ambasad w Rzymie na portalu Member Gateway

Zaproszeni obserwatorzy i organizacje mogą dokonać samodzielnej rejestracji.

PRZYPOMNIENIE - REJESTRACJA CPM-19!!

Delegaci z umawiających się stron IPPC powinni dokonać rejestracji za pośrednictwem odpowiednich ambasad w Rzymie na http://www.fao.org/members-gateway/home/en Member Gateway.
Wszyscy zaproszeni obserwatorzy i organizacje powinni dokonać samodzielnej rejestracji za pośrednictwem linku dostępnego tutaj.
PROSIMY O JAK NAJSZYBSZE DOKOŃCZENIE REJESTRACJI!-piszą organizatorzy.

Międzynarodowa Konwencja Ochrony Roślin (IPPC) to traktat międzyrządowy, którego celem jest ochrona roślin, produktów rolnych i zasobów naturalnych na świecie przed szkodnikami roślin. Zatwierdzony przez 185 umawiających się stron IPPC opracowuje, przyjmuje i promuje stosowanie międzynarodowych środków fitosanitarnych (ISPM) jako głównego narzędzia ochrony światowego bezpieczeństwa żywnościowegoułatwiania bezpiecznego handlu i ochrony środowiska.

Celem strategicznym Konwencji jest zdrowie roślin i bezpieczeństwo żywnościowe.

Kluczowe fakty

 

  • Szkodniki roślin zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu, niszcząc ważne podstawowe uprawy, takie jak banany, ziemniaki i ryż; co sprawia, że żywność jest mniej dostępna, rzadka i droższa.
  • Fall Armyworm, który żywi się około 80 gatunkami roślin, powoduje straty w plonach o wartości około 9,4 miliarda dolarów rocznie.
  • Na Kaukazie i w Azji Środkowej 25 milionów hektarów obszarów uprawnych jest zagrożonych przez szarańczę pustynną, co sprawia, że 20 milionów ludzi jest zagrożonych brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, w tym najbardziej narażone populacje wiejskie.
  • W Ameryce Łacińskiej 20 krajów zmaga się obecnie z bananem Fusarium tropical race 4 (TR4), który powoduje więdnięcie bananów Fusarium i 100-procentową utratę plonów.

Ograniczanie rozprzestrzeniania się szkodników, ochrona ważnych upraw i współpraca transgraniczna są niezbędne, aby wyżywić nasz świat liczący osiem miliardów ludzi. Zasady te mają kluczowe znaczenie dla IPPC i społeczności zajmującej się zdrowiem roślin. Szkodniki mogą niszczyć rozległe pola uprawne, rujnować krajowe systemy produkcji roślinnej, powodować niszczycielski głód, niewypowiedziane cierpienia i śmierć. Chociaż 80 procent całej żywności pochodzi z roślin, 40 procent światowych plonów, czyli 220 miliardów dolarów, jest traconych przez szkodniki.

W związku z tym, poprzez Międzynarodowe Standardy Środków Fitosanitarnych (ISPM), IPPC wspiera umawiające się strony we współpracy poprzez harmonizację środków fitosanitarnych, które stosują w celu ograniczenia wpływu agrofagów na wydajność upraw i bezpieczeństwo żywnościowe. Normy takie jak ISPM 8 (Określenie statusu agrofaga na obszarze) opisują rodzaj informacji wymaganych do określenia obecności agrofaga na danym obszarze, kierując w ten sposób strony umowy do zgłaszania agrofaga i stosowania odpowiednich środków w celu ochrony roślin i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego.

Sekretariat IPPC współpracuje z umawiającymi się stronami w celu prowadzenia szkoleń technicznych i korzystania z szeregu produktów wiedzy IPPC, aby pomóc im w doskonaleniu krajowych systemów fitosanitarnych i zdolności do zapobiegania, wykrywania i reagowania na wtargnięcia szkodników, chroniąc w ten sposób źródła żywności i torując drogę do świata bez głodu.

Zdrowie roślin i bezpieczny handel


Kluczowe fakty


  • Szkodniki i choroby roślin powodują straty ekonomiczne w wysokości około 220 mld USD rocznie.
  • Ponad 240 milionów kontenerów jest wysyłanych między krajami, przewożąc różnego rodzaju towary, w tym produkty roślinne. Pojemniki mogą przenosić szkodniki w postaci nasion, ślimaków, ślimaków, gleby, pająków i innych zagrożeń bezpieczeństwa biologicznego wewnątrz lub na zewnątrz.
  • Około 80 procent wszystkich przesyłek przewożonych w handlu międzynarodowym zawiera jakąś formę drewnianego materiału opakowaniowego (WPM). WPM wykonany z surowego drewna jest drogą rozprzestrzeniania się szkodników.

Handel międzynarodowy jest kręgosłupem wielu gospodarek narodowych; tworzenie miejsc pracy, udostępnianie żywności i wzmacnianie globalnej współpracy; ale także umożliwienie szybszego i łatwiejszego wprowadzania i rozprzestrzeniania się szkodników.

W związku z tym, jako jedyna międzynarodowa konwencja dotycząca zdrowia roślin, IPPC przyjmuje Międzynarodowe Standardy dla Środków Fitosanitarnych (ISPM), które odgrywają zasadniczą rolę w harmonizacji sposobu, w jaki kraje zarządzają międzynarodowym handlem roślinami i promowaniu globalnej współpracy w zakresie ułatwień w handlu.

Dzięki rozwiązaniu elektronicznej certyfikacji fitosanitarnej (ePhyto) IPPC umożliwia krajom eksportującym przedstawianie krajom importującym informacji na temat wiarygodności fitosanitarnej swoich towarów niemal w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie ePhyto sprawia, że międzynarodowy handel roślinami i produktami roślinnymi jest szybszy, bezpieczniejszy i bardziej bezpośredni, eliminując komplikacje związane z korzystaniem z certyfikatów papierowych, takie jak opóźnienia w przetwarzaniu i stosowanie fałszywych certyfikatów.

IPPC ułatwia również bezpieczny handel światowy dzięki zharmonizowanym normom, takim jak ISPM 15 w sprawie regulacji drewnianych materiałów opakowaniowych w handlu międzynarodowym. ISPM 15 zapewnia uzgodnione na szczeblu międzynarodowym zabiegi fitosanitarne, które są stosowane do drewnianych materiałów opakowaniowych, które są następnie oznaczane symbolem IPPC, aby poświadczyć krajom importującym, że drewno zostało odpowiednio poddane obróbce, minimalizując prawdopodobieństwo wprowadzenia szkodników.

IPPC promuje również współpracę z podmiotami w międzynarodowym łańcuchu dostaw kontenerów morskich w celu zmniejszenia ryzyka agrofagów związanego z przemieszczaniem kontenerów morskich, które są wiarygodną drogą dla szkodników. Zalecenie Komisji w sprawie środków fitosanitarnych (CPM) dotyczących kontenerów morskich zachęca kraje do zapewnienia czystości kontenerów morskich lub jednostek transportu ładunków, zwłaszcza w punktach wymiany, w których zmienia się nadzór nad kontenerem.

 

Ramy strategiczne IPPC

 

Jako jedyny międzynarodowy organ ustanawiający normy w zakresie zdrowia roślin, strategia IPPC polega na zachęcaniu do współpracy między krajami, przyjmowaniu i stosowaniu zharmonizowanych norm fitosanitarnych, które chronią rośliny przed szkodnikami oraz zapewniają bezpieczny eksport i import roślin i produktów roślinnych. IPPC ma również na celu wykorzystanie nauki i technologii do ochrony zdrowia roślin, promowania bardziej efektywnego międzynarodowego handlu roślinami i produktami roślinnymi oraz przeciwdziałania globalnym zagrożeniom dla zdrowia roślin, takim jak zmiana klimatu.

Obecnie ramy strategiczne IPPC na lata 2020–2030 zawierają plan "planu" programu prac IPPC, aby pomóc stronom umawiających się stron w podniesieniu ich zdolności fitosanitarnych poprzez stosowanie odpowiednich narzędzi i otrzymywanie odpowiedniego wsparcia technicznego w celu poprawy zdrowia roślin i reagowania na istniejące i pojawiające się wyzwania fitosanitarne. Odzwierciedla on strategiczną misję, wizję i cel IPPC oraz opisuje elementy operacyjne, które pomogą w realizacji tych aspiracji. Ramy strategiczne IPPC mają również na celu zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego, promowanie wydajności rolnictwa w dobrze prosperującej społeczności zajmującej się zdrowiem roślin, poprawę światowego handlu roślinami i produktami pochodzenia roślinnego oraz przyczynienie się do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych.

autor, Marek Kozak na podst źródło: ippc.int


POWIĄZANE

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz więcej firm i konsumentów poszuk...

Parlament Europejski zebrał się 1 kwietnia 2025 roku na kolejnej sesji plenarnej...

Podczas XX edycji konkursu „Mleczne Mistrzostwa Polski”, organizowanego przez Kr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę