Wydajne życie miejskie, zielone źródła energii oraz zrównoważony rozwój to coraz częstsze wyzwania współczesnej urbanistyki. Energooszczędne budynki czy przyjazne przestrzenie to jednak nie wszystko. Nie bez znaczenia jest również inteligentna infrastruktura, która wspomaga miasta zarówno w codziennym, jak i ekologicznym zarządzaniu dostawami ciepła, wody i energii.
Inteligentna infrastruktura przynosi ogromne korzyści zarówno mieszkańcom, jak i środowisku. Zapewnia nie tylko podniesienie jakości dostaw ciepła, ale również skrócenie czasu reakcji w sytuacjach awaryjnych. Inteligentne rozwiązania mają również znaczący wpływ na redukcję emisji dwutlenku węgla, a w dłuższej perspektywie prowadzą do znaczących oszczędności w skali miasta.
Barcelona, Sztokholm i Kopenhaga
Barcelona to prawdziwe miasto przyszłości. Na zarządzaniu miejskimi wodociągami poprzez system komputerowy oszczędza blisko 50 mln dol. rocznie. Wart uwagi jest także szwedzki system ciepłowniczy – w Sztokholmie zastosowano bowiem sieć otwartą. Pozwala ona nie tylko na pobierania ciepła z sieci, ale także na sprzedaż nadwyżek wytworzonych, np. przez urządzenia chłodnicze lub serwerownie. System wykorzystuje również chłód sieciowy, który jest alternatywą dla instalacji klimatyzacyjnych, zużywających duże ilości energii elektrycznej. To rozwiązanie pozwala zarówno na ogromną oszczędność paliwa, jak i wyeliminowanie potrzeby korzystania ze szkodliwych dla środowiska freonów. Ciekawe rozwiązanie zastosowano również w stolicy Danii, Kopenhadze - w mieście wdrożono instalację chłodzącą, która wykorzystuje wodę morską. Co więcej, w porównaniu do tradycyjnych systemów klimatyzacyjnych, rozwiązanie to pozwala na redukcję zużycia energii o ponad 80 proc.
Inteligentny Poznań
Doskonałym przykładem inteligentnej infrastruktury jest również poznańska sieć ciepłownicza, zarządzana przez Veolię Energię Poznań. Celem jej modernizacji jest zarówno efektywna produkcja ciepła systemowego, jak i zoptymalizowana bezpośrednia dostawa do klientów. Obecnie, ciepło jest doprowadzane do ponad 7 tys. obiektów na terenie całego miasta. Jest to możliwe, m.in. dzięki układowi ciepłociągów o długości 480 km. Na poznańską sieć składa się również kilkaset komór ciepłowniczych (w tym 35 monitorowanych w systemie telemetrii), trzy przepompownie oraz ponad 5 tys. węzłów ciepłowniczych. Większość z nich to instalacje nowej generacji. Co więcej, ok. 180 km sieci wykonanych zostało z nowoczesnej technologii preizolowanej, która gwarantuje lepsze parametry efektywności dostaw. Dodatkowo, sieć dopełnia blisko 6 tys. wodomierzy i liczników ciepła.
- Nasza sieć funkcjonuje w technologii telemetrycznej, która umożliwia zdalne sterowanie systemem ciepłowniczym. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest optymalne zarządzanie produkcją energii oraz efektywna dystrybucja i zarządzania energią na poziomie dostaw ciepła do budynku. Mamy także możliwości techniczne dopasowania zużycia ciepła przez budynki adekwatnie do rzeczywistych potrzeb i taką usługę proponujemy naszym klientom – komentuje Bartłomiej Pawluk, Dyrektor Komunikacji w Veolii Energii Poznań.
Warszawa w modelu smart city
Jednym z projektów, które przybliżają Warszawę do modelu smart city, jest Inteligentna Sieć Ciepłownicza. To kluczowa inwestycja firmy Veolia Energia Warszawa S.A., której celem jest wsparcie i udoskonalenie procesu zarządzania siecią ciepłowniczą w Warszawie. W ramach projektu największa w Unii Europejskiej sieć ciepłownicza (ponad 1700 km rurociągów) wyposażona zostanie w nowoczesną infrastrukturę, pozwalającą na monitorowanie i zintegrowane zarządzanie poszczególnymi jej elementami na odległość. Pionierska inwestycja o wartości 52 mln zł, ze względu na wymiar ekologiczny, uzyskała 30 proc. dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Nieustanny rozwój Warszawy stawia przed nami istotne wyzwanie związane z racjonalnym wykorzystywaniem zasobów naturalnych. Wdrożone rozwiązania pomogą nam nie tylko w efektywnej dostawie ciepła, ale również w automatycznej kontroli systemu w czasie rzeczywistym. Co więcej rozwiązanie to pozwoli na redukcję emisji dwutlenku węgla w Warszawie o co najmniej 14,5 tys. ton w skali roku. Oznacza to, że dzięki projektowi ISC roczna oszczędność CO2 będzie równa 4394 hektarom lasu – mówi Adam Rafalski, Dyrektor Komunikacji w Veolia Energia Warszawa S.A.
Obecnie, warszawska sieć ciepłownicza zasila obszar o powierzchni 190 km2 i pokrywa 80% potrzeb cieplnych stolicy. Za jej pośrednictwem ciepło użytkowe dostarczane jest do ponad 18 tys. obiektów, w tym m.in. do Szpitala Onkologicznego na Ursynowie, Stadionu Narodowego, gmachów Sejmu i ministerstw oraz Centrum Handlowego Arkadia i Złotych Tarasów. Ciepło w ramach sieci dociera także do budynków wyższych uczelni (PW, UW, SGH, SGGW), Parku Wodnego Warszawianka, a także wielu innych budynków użyteczności, zakładów pracy oraz do ponad 15 tys. budynków mieszkalnych.
Newseria Biznes