Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Miasta, które stają się inteligentne

16 marca 2017
Miasta, które stają się inteligentne

Roboty, które chodzą po rurach wodociągowych i szukają przecieków? Walizka, z której można zarządzać miastem? Czy to futurystyczny obraz miast? Nie, to rzeczywistość, która dzieje się na naszych oczach.


Transformacja jaką obserwujemy obecnie w miastach pokazuje, że inteligentne rozwiązania towarzyszą nam w codziennym życiu. Zmiany te dotyczącą wielu aspektów, począwszy od transportu, poprzez ekologię, budownictwo, energetykę czy też współpracę i komunikację z mieszkańcami. Podczas tegorocznego Smart City Forum liderzy z dziedziny inteligentnych rozwiązań mogli przedstawić dotychczasowe dokonania, a także plany na przyszłość.


- Ostatnie najbardziej spektakularne sukcesy, to wdrożenie w wodociągach wrocławskich systemu do pomiaru utraty wody, który rzeczywiście uratował setki tysięcy litrów wody – mówi newsrm.tv Magda Taczanowska, Dyrektor Sektora Publicznego Microsoft w Polsce. System polega na wprowadzeniu do rur wodociągowych małych robotów, które sprawdzają, gdzie są przecieki, a następnie informują, tak żeby była możliwa naprawa zanim dojdzie do strat.


- W Smart City na naszych oczach realizuje się koncepcja Internetu Rzeczy. To jest bardzo futurystyczne, ale jednocześnie już bardzo realne. Cyfrowi mieszkańcy oczekują od miast, aby tworzyły warunki do życia, gdzie infrastruktura i zarządzanie miastem będzie kompatybilne z mieszkańcami, a mieszkańcy, firmy będą wykorzystywały te wszystkie rozwiązania, aby zaoszczędzić czas, pieniądze, być bardziej efektywnym, a jednocześnie mieć lepszy komfort życia - wyjaśnia newsrm.tv Bogdan Rogala, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy Philips Lighting CEE.


Każde miasto w Polsce, bez względu na rozmiar, w jakimś zakresie wdraża elementy związane ze „Smart Cities”. - Chociażby wymiana żarówek na LEDowe w lampach ulicznych, jest już dotknięciem tematyki Smart City, oczywiście jest to jednak dotknięcie czubka góry lodowej – mówi newsrm.tv Paweł Czajkowski, Wiceprezes Zarządu, Asseco Data Systems. - Tematem bardzo modnym jest temat zanieczyszczenia powietrza i smogu, dlatego szczególnie duże miasta poszukują systemów, które pomogłyby rozwiązać chociaż częściowo ten problem – dodaje Paweł Czajkowski.

Newsrm.tv


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę