MERCOSUR1
Europejskie Forum Rolnicze

BOŚ i samorząd Mazowsza ogłaszają strategiczną współpracę

18 lutego 2025
BOŚ i samorząd Mazowsza ogłaszają strategiczną współpracę

Mazowsze rusza z nowym programem wsparcia – „Mazowsze dla społeczności energetycznych”! Nowa inicjatywa i energetyczne potrzeby lokalnych społeczności - to główne tematy Mazowieckiego Forum Społeczności Energetycznych. Władze Mazowsza podpisały także z Bankiem Ochrony Środowiska S.A porozumienie o współpracy m.in. w zakresie transformacji energetycznej.

MAZOWSZE DLA SPOŁECZNOŚCI ENERGETYCZNYCH

Biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną, a także zmiany klimatu wzrosła potrzeba zaangażowania lokalnych społeczności w efektywne bilansowanie energii, w tym tej opartej o OZE, odchodząc od zasobów paliw kopalnych. To szansa na walkę ze zjawiskiem ubóstwa energetycznego.

– Nasz cel jest ważny i ambitny jednocześnie. Dążymy do zwiększania udziału energii z odnawialnych źródeł, pozyskiwanej na poziomie lokalnym. Jest to jeden z celów Strategii rozwoju województwa mazowieckiego 2030+. Innowacyjne Mazowsze – podkreśla marszałek Adam Struzik.

W tym roku władze Mazowsza zdecydowały o zabezpieczeniu 5 mln zł na Mazowiecki Instrument Wspierania Społeczności Energetycznych. Jego realizacja jest planowana w latach 2025 - 2026. Pieniądze w formie dotacji będą przeznaczone dla gmin z terenu województwa, które zdecydują się na dostosowanie narzędzi bądź zbudowanie nowych źródeł OZE. Ma to służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkańców w energię elektryczną i cieplną oraz gaz pochodzenia biologicznego na bazie tworzonych bądź funkcjonujących na ich terenie spółdzielni energetycznych bądź klastrów energii.

– Instrument ma wprowadzić element technologii i jakości w sposób systemowy wpisując mazowieckie gminy w sieć energetyki rozproszonej. Zostanie on uruchomiony w drugim kwartale 2025 roku – stwierdza Mariusz Rukat, pełnomocnik marszałka województwa mazowieckiego ds. gospodarczych i energii.

Dzięki środkom z programu możliwe będzie podejmowanie działań preinwestycyjnych. Ma to pomóc w zmniejszeniu kosztów energii elektrycznej i ciepła dla mieszkańców, efektywnym bilansowaniem energii elektrycznej na bazie spółdzielni energetycznych oraz tworzeniem zielonych wysp energetycznych.

BOŚ i SAMORZĄD MAZOWSZA OGŁASZAJĄ STRATEGICZNĄ WSPÓŁPRACĘ

Podczas dzisiejszego forum Bank Ochrony Środowiska S.A. oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego podpisały porozumienie o współpracy na rzecz wsparcia zielonych inwestycji. Celem inicjatywy jest stworzenie nowych możliwości finansowania działań proekologicznych, co przełoży się na konkretne korzyści dla mieszkańców, samorządów i przedsiębiorców z regionu.

Zarówno BOŚ, jak i Samorząd Województwa Mazowieckiego od lat angażują się w rozwój ekologicznych rozwiązań. Samorząd województwa wspiera transformację energetyczną regionu m.in. poprzez programy dotacyjne oraz inicjatywy promujące spółdzielnie energetyczne i klastry energii. Bank Ochrony Środowiska S.A. finansuje natomiast inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, efektywnością energetyczną oraz gospodarką o obiegu zamkniętym, oferując preferencyjne produkty finansowe.

– Dzięki naszej współpracy miasta, gminy i powiaty, a przede wszystkim przedsiębiorcy i mieszkańcy Mazowsza zyskają łatwiejszy dostęp do finansowania inwestycji proekologicznych. Samorządy będą mogły skuteczniej realizować projekty związane z termomodernizacją budynków i odnawialnymi źródłami energii, przedsiębiorcy skorzystają z narzędzi wspierających rozwój spółdzielni energetycznych i klastrów energii, a mieszkańcy – z tańszej energii. Wszystko w imię szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Połączenie naszego doświadczenia w finansowaniu zielonych projektów z regionalnymi programami wsparcia oznacza dla wszystkich większe możliwości inwestowania w ekologiczne i efektywne rozwiązania – mówi Krzysztof Łabowski, Wiceprezes Zarządu BOŚ.

Współpraca obejmie wsparcie termomodernizacji budynków, co pozwoli obniżyć koszty energii i poprawić efektywność energetyczną. Istotnym elementem jest również rozwój spółdzielni i klastrów energetycznych, zwiększających niezależność energetyczną regionu. Porozumienie zakłada również szkolenia dla samorządów i ekodoradców. Eksperci BOŚ będą ponadto dzielić się wiedzą w zakresie pozyskiwania funduszy z krajowych i unijnych programów wsparcia. Dodatkowo w ramach współpracy powstaną nowe produkty finansowe, które połączą ofertę BOŚ z dotacjami i dopłatami regionalnymi. Dzięki temu inwestycje w zieloną energię będą dostępniejsze.

MAZOWIECKIE FORUM SPOŁECZNOŚCI ENERGETYCZNYCH

W Mazowieckim Forum Społeczności Energetycznych wzięli udział przedstawiciele ministerstw, lokalnych władz samorządowych i zrzeszeń gospodarczych, a także przedsiębiorcy zainteresowani bilansowaniem energii i jej produkcją w ramach spółdzielni energetycznych i klastrów energii.

Odbyły się m.in. dwie debaty z udziałem agend rządowych i samorządowych, w których uczestniczyli również przedstawiciele firm branżowych. Ich celem było przybliżenie aktualnej dyskusji na temat możliwości udziału jednostek samorządu terytorialnego w procesie zielonej transformacji, w tym na polu energetyki rozproszonej.

Wydarzenie zorganizowane zostało we współpracy z XOOG Klastry Energii P.S.A.

oprac, e-red, ppr.pl na podst źródło: BOŚ Biuro Prasowe


POWIĄZANE

Książki rolnicze wzbudzają coraz większe zainteresowanie wśród działkowców i wła...

16 lutego 2025 roku w Rzeszowie odbyły się uroczystości upamiętniające 44. roczn...

Komisja Europejska planuje wypłacić 98,6 mln euro rolnikom z państw członkowskic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę