Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Mateusz Morawiecki: interes polskiego rolnika jest najważniejszy

19 września 2023
Mateusz Morawiecki: interes polskiego rolnika jest najważniejszy

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z rolnikami oraz przedstawicielami KGW i OSP w Narolu. Podkreślił szacunek naszego rządu wobec chleba i polskiej wsi. To dzięki ciężkiej pracy rolników udaje się zachować bezpieczeństwo żywnościowe. Dlatego nasz rząd nie powoli na pogłębienie się kryzysu na rynku zbożowym. Mimo, że unijne embargo na wwóz do Polski ukraińskiego zboża wygasło, nie pozwolimy na jego import. W związku z tym, wprowadziliśmy zakaz wwozu ukraińskiego zboża na poziomie krajowym. Dotrzymujemy słowa - udowodniamy to realizując nasze obietnice. Wyrównaliśmy poziom dopłat dla polskich rolników w porównaniu do rolników z Zachodniej Europy. Dzisiaj, po tych dodatkowych mechanizmach dopłaty, 97% polskich rolników otrzymuje dopłaty powyżej średniej unijnej.


Embargo na wwóz ukraińskich zbóż do Polski

Apelowaliśmy do Komisji Europejskiej o przedłużenie decyzji w sprawie embarga. Jednak takiej decyzji nie podjęto. 15 września wygasł unijny zakaz na przywóz ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych do Polski i czterech innych państw. Dlatego polski rząd podjął decyzję o wprowadzeniu takiego embarga na poziomie krajowym. Niezależnie od tego działań Unii Europejskiej. Wprowadziliśmy je zgodnie z naszymi zapowiedziami. Będzie obowiązywać do czasu wypracowania modelu współpracy z naszym wschodnim, ukraińskim sąsiadem. Jesteśmy dla polskiej wsi na dobre i na złe. Wesprzemy i uodpornimy polskie rolnictwo na kryzysy.

- Unia Europejska otworzyła swój rynek na zboże ukraińskie. Jednak my pokazujemy naszą sprawczość - nasze działania, naszą skuteczność. Mówimy jasno: to Rosja ma zapłacić za konsekwencje, za skutki kryzysu zbożowego, a nie polski rolnik. Dla nas interes polskich rolników jest najważniejszy. Dlatego nawet jak jesteśmy naciskani ze Wschodu i Zachodu, to nie ustępujemy – powiedział premier Mateusz  Morawiecki.

Dbamy o polską wieś

Doceniamy ciężką pracę rolników. Dzięki naszym działaniom rolnicy, którzy w określonym czasie sprzedali zboża, mogli ubiegać się o dopłatę. W przypadku pszenicy było to do 3025 zł dofinansowania do hekatara. Prowadzimy politykę, która wspiera polską wieś. Od 2023 roku 97% gospodarstw o wielkości do 50 ha, otrzymuje dopłaty powyżej średniej unijnej.

- Spełniliśmy naszą obietnicę sprzed paru lat - wyrównanie poziomu dopłat dla rolników polskich w porównaniu do rolników francuskich, niemieckich czy z Zachodniej Europy. Dzisiaj, po tych dodatkowych mechanizmach dopłaty, ponad 95% polskich rolników ma wyższe dopłaty do hektara niż rolnik średnio w Europie Zachodniej. Pokazujemy tutaj naszą skuteczność – dodał szef polskiego rządu.

Inne przykłady rządowego wsparcia dla polskiej wsi:

  • W 2022 r. przeznaczyliśmy 2,6 mld zł na dopłaty do nawozów, a w 2023 r. będzie to 4,7 mld zł.
  • Wprowadziliśmy dopłaty do paliwa rolniczego, które polegają na zwrocie akcyzy. Aktualnie dofinansowanie wynosi 1,46 zł.
  • Chronimy uprawy przed różnymi warunkami pogodowymi. Wprowadziliśmy ubezpieczenia upraw rolnych.
  • W latach 2018-2019 przeznaczyliśmy około 4,5 mld zł na pomoc dla rolników w związku z suszą.
  • Dzięki naszym działaniom, rolnicy mogą bez limitów i na korzystnych warunkach finansowych sprzedawać żywność wyprodukowaną w swoim gospodarstwie bezpośrednio konsumentom.
  • Zwiększyliśmy na lata 2021-2022 o około 650 mln zł środki dla rolników, które mogły być przeznaczone m.in. na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt.
  • W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zwiększyliśmy limit środków na scalenie gruntów z 285 mln euro do 423 mln euro.

Wsparcie dla gmin popegeerowskich

15 września premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W tej edycji ponownie skierowaliśmy pomoc do regionów, w których funkcjonowały tzw. PGR-y. Te obszary zostały pominięte w procesie transformacji przez wcześniejsze władze. Dbamy, aby każdy zakątek Polski był doinwestowany. Dlatego do gmin i powiatów trafi 4,5 mld zł.

- Dla nas, czy to w Narolu czy w innych wszystkich wioskach w całej Polsce - chcemy, aby standard życia, jakość życia były coraz wyższe - standard taki, na jakim się żyje w miastach. Aby pokazać, że to jest możliwe kilka lat temu rozpoczęliśmy nasze wielkie programy dla gmin popegeerowskich. Wielkie programy inwestycji w drogi, w wodociągi czy w kanalizacje – podkreślił szef polskiego rządu.

Premier Mateusz Morawiecki obiecał rolnikom, że rząd nadal będzie wspierać samorządy w tworzeniu inwestycji blisko ludzi.

- Dlatego drodzy rolnicy, drodzy mieszkańcy polskiej wsi - w hołdzie za wasz trud, za waszą ciężką pracę składamy obietnice na przyszłość: będziemy dalej inwestować w tę polską ziemię, polskie drogi, polskie przedsiębiorstwa. Będziemy inwestować w polskie żłobki, przedszkola, szkoły, żeby polska wieś się nie wyludniała, żeby ludzie chcieli mieszkać, chcieli przyjeżdżać – nakreślił premier Mateusz Morawiecki.

 

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło i foto: KPRM


POWIĄZANE

EIT Food, Foodvalley i Food Innovation Hub Europe uruchamiają swoją pierwszą ini...

Jeszcze nieco ponad tydzień można składać oświadczenia dotyczące tego, gdzie będ...

Sklepy robią coraz więcej promocji. Wszystko dzięki odmrożonemu VAT-owi.   Anali...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę