W ubiegłym tygodniu unijny zespół monitorujący kondycję upraw zredukował wcześniejsze oszacowania średnich plonów kukurydzy w UE uwzględniając negatywne skutki upałów i suszy, do 6,84 t/ha wobec 7,23 t/ha w sierpniowej prognozie. Jest to jednocześnie o 1,3% poniżej średniej z ostatnich pięciu lat, w dalszym ciągu jednak powyżej zeszłorocznego, bardzo słabego wyniku wynoszącego zaledwie 6,31 t/ha.
W niektórych rejonach Europy, nie tylko w Unii, w okresie ostatnich kilku tygodni odnotowywano rekordowe upały. Dotyczy to zwłaszcza wschodniej Rumunii, Bułgarii i południowej Ukrainy, a także południowej Francji i zachodnich Włoch.
Plonowanie kukurydzy we Francji, będącej liderem w unijnej produkcji tego gatunku, jest obecnie szacowane na średnio 7,65 t/ha w porównaniu do 8,83 t/ha miesiąc wcześniej. Oznacza to plony niższe zarówno w zestawieniu z zeszłorocznymi (8,36 t/ha), jak i ze średnią pięcioletnią (o 16%). W Rumunii średnie plonowanie zostało oszacowane na 3,2 t/ha wobec 3,81 t/ha w poprzednim raporcie. Jest to zbliżony wynik do ubiegłego sezonu (3,16t/ha), ale jednocześnie o 16% poniżej średniej z ostatnich pięciu lat.
W odróżnieniu od grupy krajów spodziewających się nie najwyższych zbiorów kukurydzy Węgry odnotują rekordowego plonowania, dzięki obfitym, lipcowym opadom deszczu. Plony zostały oszacowane na 7,98 t/ha wobec 7,48 t/ha miesiąc wcześniej. Oznacza to wynik o 40% wyższy od zeszłorocznego i jednocześnie o 38% od średniej pięcioletniej.
W przypadku pszenicy, MARS dokonał rewizji średnich plonów w UE z 5,86 t/ha do 5,63 t/ha. Oznacza to rezultat o 10,5% niższy w porównaniu do 2015 roku i o 3,5% gorszy niż w okresie ostatnich pięciu lat.
FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters