Marian Zagórny nie żyje. Zwłoki lidera rolniczej "Solidarności" RI znaleziono w podwarszawskim hotelu. Marian Zagórny zmarł w wieku 56 lat.
Na ciało Zagórnego natrafił jego znajomy. Zarządzono już sekcję zwłok, jednak na razie nie wiadomo, czy sprawą jego śmierci zajmie się prokuratura - podaje RMF FM. Z nieoficjalnych informacji stacji wynika, że działacz najprawdopodobniej cierpiał na cukrzycę.
Zagórny był jednym z liderów "Solidarności" Rolników Indywidualnych - stał na czele m.in. Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Solidarności RI. Był też współtwórcą i przewodniczącym Związku Zawodowego Rolników "Solidarni".
Na początku lat 80. działacz „Solidarności” w ZWCH Chemitex Celwiskoza w Jeleniej Górze, represjonowany za działalność związkową, a w 1982 r. dyscyplinarnie zwolniony z pracy. Przez rok (1984) pracownik Spółdzielni Inwalidów SIMET w Jeleniej Górze, od 1985 r. przejął po rodzicach 50-hektarowe gospodarstwo rolne. Od 1987 r. działacz Solidarności Rolników Indywidualnych. Przez dwie kadencje (1989-1996) przewodniczący Wojewódzkiej Rady Rolników Indywidualnych w Jeleniej Górze, a następnie jej wiceprzewodniczący. W 1997 r. stanął na czele Komitetu Protestacyjnego Makroregionu Dolnośląskiego Solidarności RI, a następnie na czele Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Solidarności RI, do którego przystąpiły inne organizacje rolnicze i branżowe.
Był znany z licznych rolniczych protestów i związanych z nimi spraw sądowych - m.in. pikiety pod Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim. Zagórny organizował też głośne manifestacje m.in. przeciwko nielegalnemu sprowadzaniu do Polski zboża GMO.
ppr.pl / Rmf24.pl