Analitycy SovEcon opublikowali pierwszą prognozę zbiorów zbóż w 2025 r., szacując je na 127,6 mln ton, wobec 125,9 mln ton rok wcześniej. Poinformowała o tym służba prasowa spółki.
"Oczekuje się, że ogólne zbiory zbóż i roślin strączkowych wzrosną ze względu na przewidywane wyższe plony jęczmienia, kukurydzy i innych upraw, co zrównoważy oczekiwany spadek zbiorów pszenicy" – wyjaśnili eksperci.
Jednocześnie szacunki dotyczące całkowitych zbiorów pszenicy w 2025 r. zostały podniesione o 1,2 mln ton do 81 mln ton (82,6 mln ton w 2024 r.).
"Głównym czynnikiem wpływającym o podniesieniu prognozy dla pszenicy jest poprawa warunków pogodowych w ostatnich tygodniach. Jest jednak mało prawdopodobne, aby obecne warunki pogodowe w pełni zrekompensowały problemy, z jakimi borykała się pszenica ozima w ubiegłym roku i w pierwszej połowie tej wiosny" – wyjaśnili analitycy.
Zbiory rosyjskiego jęczmienia w 2025 r. szacuje się na 17,4 mln ton w porównaniu z 16,7 mln ton w roku ubiegłym, podczas gdy kukurydza ma osiągnąć 14,6 mln ton, w porównaniu z 14 mln ton.
Oczekuje się, że całkowita powierzchnia obsadzona zbożami zmniejszy się drugi rok z rzędu, osiągając 45,7 mln hektarów w porównaniu z 46,1 mln hektarów w 2024 r., ze względu na wpływ ceł eksportowych i spadającą rentowność. Dodatkowym czynnikiem jest spodziewane przejście ze zbóż na nasiona oleiste, ponieważ uprawa nasion oleistych pozostaje bardziej opłacalna.
"Przy dobrych warunkach pogodowych prognoza dla pszenicy i ogólnych zbiorów zbóż może zostać skorygowana w górę. Rosnący optymizm co do nowych zbiorów wydaje nam się jednak przedwczesny" – dodali eksperci.
oprac, e-red, ppr.pl