Małopolskie Spotkania Hodowców, to ważne wydarzenie dla hodowców bydła mlecznego. Wydarzenie zorganizowane zostało już po raz ósmy przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach. Współorganizatorami były: Instytut Zootechniki PIB w Balicach oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Przedstawicielstwo w Krakowie.
Konferencję otworzył Marek Kwiatkowski dyrektor ośrodka, który powitał przybyłych gości oraz podkreślił jak ważna jest hodowla bydła mlecznego dla małopolskich gospodarstw.
W spotkaniu uczestniczył podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki. Przedstawił on najważniejsze zagadnienia, nad którymi pracuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi: ustabilizowanie dochodowości gospodarstw, cyfryzacja oraz pozarolnicza działalność gospodarcza, aktywna społeczność wiejska, sprawna administracja rolna. Wiceminister wspomniał o wyzwaniach stojących przed branżą rolną, szczególnie w zakresie ochrony środowiska i emisji gazów. Przypomniał, że wnioski o płatności obszarowe należy składać w formie elektronicznej.
Spotkanie było okazją do prezentacji wyników oceny użytkowości bydła mlecznego w Małopolsce za rok 2017. Pomimo dużego rozdrobnienia gospodarstw małopolscy hodowcy uzyskują wydajności na poziomie krajowym, a niekiedy i najlepsze w Polsce.
Uhonorowaniem efektów pracy hodowców było wręczenie pucharów i dyplomów, które rolnicy otrzymali między innymi z rąk wiceministra Ryszarda Zarudzkiego.
Liczne wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników Małopolskich Spotkań Hodowców. Wśród poruszonych tematów znalazły się na przykład: zalety bydła simental jako rasy o dwukierunkowej użytkowości i wysokiej wydajności ekonomicznej oraz nowe standardy oceny jakości biologicznej nasienia.Duże zainteresowanie wzbudził wykład dr hab. Piotra Wójcika z Instytutu Zootechniki PIB w Balicach, który przedstawił nowoczesne urządzenia pozwalające gromadzić dane o zwierzęciu m. in. kolczyki, pedometry, badać warunki mikroklimatyczne pomieszczeń.
Ostatni panel wykładów dotyczył nowych zasad składania wniosków o płatności bezpośrednie oraz programów pomocowych realizowanych w ramach PROW 2016-2020. Zaproszeni prelegenci omówili zasady przyznawania płatności w ramach poszczególnych działań wyjaśniając obowiązujące w tym roku zmiany oraz zachęcali do terminowego składania wniosków.
W konferencji uczestniczyło ok. 200 osób. Wysoka frekwencja świadczy o potrzebie organizacji takich spotkań, które są okazją do nawiązania współpracy oraz wymiany poglądów i doświadczeń.
MRiRW