Małopolska Hodowla Roślin, spółka zależna Krajowej Grupy Spożywczej, otrzymała dofinansowanie ze środków KPO i podpisała list o intencyjny o współpracy z krakowskim Uniwersytetem Rolniczym.
1 sierpnia należąca do KGS S.A. krakowska spółka Małopolska Hodowla Roślin zawarła umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o objęcie inwestycji "Budowa i wyposażenie centrum przechowalniczo-dystrybucyjnego w Muszkowicach" bezzwrotnym wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy. Kwota dofinansowania ze środków KPO wynosi 1.098 413 zł przy szacowanym ogólnym koszcie zadania na poziomie 6 600 000 zł netto.
Inwestycja obejmuje budowę kompleksu magazynowo-suszarniczego, który poszerzy zakres usług o skup, magazynowanie i spedycję zbóż z rynku lokalnego. Zadanie realizowane będzie w latach 2025/26.
Ważnym krokiem w rozwoju Małopolskiej Hodowli Roślin jest również podpisany w lipcu list intencyjny z Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Obie strony deklarują w nim wolę intensyfikacji dotychczasowej współpracy w zakresie wymiany informacji, szkolenia kadry pracowniczej oraz wdrażania nowoczesnych technologii w hodowli roślin.
Zachodzące obecnie gwałtowne zmiany klimatyczne, gospodarcze i technologiczne oraz związane z nimi regulacje krajowe i unijne, wymagają bowiem podjęcia szybkich działań dla dostosowania działalności firm hodowlano-nasiennych do nowych uwarunkowań. Współpraca z Uniwersytetem Rolniczym pozwoli MHR na skuteczniejsze wdrażanie nowoczesnych technologii i rozwiązywanie bieżących problemów w hodowli roślin.
List intencyjny podpisali: rektor Uniwersytetu Rolniczego dr hab. inż. Sylwester Tabor oraz członkowie zarządu Małopolskiej Hodowli Roślin.
Oba te wydarzenia są dowodem na ciągły rozwój Małopolskiej Hodowli Roślin i zdolność spółki do adaptacji oraz innowacyjności w zmieniających się warunkach rynkowych, klimatycznych i technologicznych.
Właściciel MHR - Krajowa Grupa Spożywcza S.A. - jako spółka o istotnym znaczeniu dla polskiej gospodarki, realizuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego kraju.
oprac, e-mk, ppr.pl, źródło i foto: Biuro Komunikacji KGS