Rada Polityki Pieniężnej podjęła dziś decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna NBP wynosi 5,75%). Decyzja RPP była zgodna z naszą prognozą i konsensusem rynkowym- czytamy w najnowszym wydaniu eknomicznego MAKROplus wydawanego przez dział ekonomiczny Credit Agricole. W komunikacie opublikowanym po posiedzeniu Rada ponownie odnotowała, że „perspektywy aktywności i inflacji na świecie obarczone są niepewnością, w tym w związku ze zmianami polityki handlowej”, nawiązując w ten sposób do rosnącego protekcjonizmu na świecie, spowodowanego głównie polityką celną administracji D. Trumpa. W komunikacie podtrzymano również ocenę dotyczącą przyszłego poziomu stóp procentowych, który zależeć będzie od „napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej”.
Komunikat wyraźnie mniej jastrzębi niż w marcu
Wydźwięk komunikatu był wyraźnie mniej jastrzębi niż w marcu. Rada wskazała, że „w najbliższych miesiącach inflacja utrzyma się powyżej celu inflacyjnego NBP, do czego przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, a także wzrosty stawek akcyzy i cen usług administrowanych” (w komunikacie marcowym wskazano, że inflacja będzie „wyraźnie wyższa od celu inflacyjnego”), a „w II połowie roku – zgodnie z obowiązującym stanem prawnym oraz uwzględniając obecny poziom taryf na energię elektryczną – nastąpi dalszy wzrost regulowanych cen energii” (w komunikacie marcowym Rada oczekiwała „dalszego odmrożenia cen energii w II połowie 2025 r.”). Ponadto, Rada podkreśliła, że „napływające informacje, w tym niższe od oczekiwań dane GUS o inflacji w pierwszych miesiącach br., sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano”.
Spadek bieżącej i oczekiwanej inflacji stworzy przestrzeń dla obniżek stóp procentowych
Treść komunikatu po posiedzeniu RPP jest zgodna z naszym scenariuszem stabilizacji stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Wsparciem dla tego scenariusza jest również nasza krótkoterminowa prognoza inflacji, zgodnie z którą w II kw. br. wyniesie ona 4,4% r/r wobec 4,9% w I kw., kształtując się tym samym znacząco powyżej górnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego (2,5% +/- 1 pkt proc.). Oczekujemy, że w III kw. nastąpi kolejny znaczący spadek inflacji do 3,2%, a lipcowa projekcja NBP ponownie zarysuje perspektywę powrotu do celu RPP w 2026 r. Silnym wsparciem dla tych oczekiwań jest obniżony punkt startowy dla projekcji, która zostanie opublikowana w lipcu br. (inflacja w I kw. br. była wyraźnie niższa niż zakładano w projekcji marcowej). Podtrzymujemy zatem naszą prognozę, zgodnie z którą w 2025 r. RPP obniży stopy procentowe dwukrotnie - w III i IV kw., łącznie o 50 pb. Konsekwentnie zakładamy również, że wzrost cen energii (w mniejszej skali niż przewiduje NBP) nastąpi dopiero w I kw. 2026 r., czym uzasadniamy oczekiwany przez nas silny spadek inflacji w II poł. br. i jej powrót do celu inflacyjnego w III kw. 2026 r. Jutro odbędzie się konferencja prasowa A. Glapińskiego, która zapewne rzuci więcej światła na perspektywy polityki pieniężnej. Oczekujemy, że będzie ona utrzymana w lekko jastrzębim tonie.
Treść komunikatu po dzisiejszym posiedzeniu Rady jest naszym zdaniem lekko negatywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.
oprac, e-red, ppr.pl