aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Maciej Otrębski z RoślinnieJemy dołącza do Ashoki jako pionier transformacji żywieniowej

1 grudnia 2023
Maciej Otrębski z RoślinnieJemy dołącza do Ashoki jako pionier transformacji żywieniowej

Maciej Otrębski z RoślinnieJemy dołączył do grona innowatorów społecznych międzynarodowej organizacji Ashoka – ewaluatorzy zwrócili uwagę na jego wkład w rozwój rynku produktów roślinnych i nazwali „pionierem transformacji żywieniowej”.

 Współtwórca RoślinnieJemy został doceniony za swój pozytywny wpływ społeczny w kilku obszarach, m.in. tworzenia partnerstw dla zmiany – jak wskazuje Ashoka, „Otrębski współpracuje z różnymi podmiotami z branży spożywczej, włączając producentów mięsa i produktów mlecznych, restauratorów i duże sieci sklepów, by stworzyć korzystne warunki dla bardziej roślinnej przyszłości. Od niedawna istnieje Polski Związek Producentów Żywności Roślinnej współtworzony przez RoślinnieJemy.”

U podstaw działań i teorii zmiany RoślinnieJemy jest podejście systemowe i zmiana narracji, których rezultatem ma być zwiększenie dostępności i wykorzystania białka roślinnego oraz produktów roślinnych w całej branży spożywczej, przy jednoczesnym zmniejszeniu wykorzystania produktów pochodzenia zwierzęcego – mówi Maciej Otrębski – Jestem wdzięczny Ashoce za to wyróżnienie i zwrócenie tym samym uwagi na rolę, jaką transformacja systemu żywnościowego na bardziej roślinny odgrywa we współczesnym świecie – dodaje.

Ashoka pozytywnie oceniła wpływ Otrębskiego na zwiększenie widoczności i dostępności roślinnych alternatyw na półkach sklepowych oraz wspieranie dystrybutorów żywności we wprowadzaniu nowych produktów w oparciu o badania konsumenckie, tak jak miało to miejsce w wypadku marki Plant Hunter w sieci sklepów Żabka. Eksperci zwrócili ponadto uwagę na edukacyjny charakter działalności RoślinnieJemy skierowany na branżę spożywczą – organizację konferencji i opracowywanie raportów oraz poradników dla różnorodnych podmiotów w systemie produkcji żywności: od piekarni, przez hotelarstwo po pizzerie czy burgerownie.

– Maciej zidentyfikował wiele potężnych dźwigni transformacji systemu żywnościowego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej oraz pobudza innowacje i dostosowania w całym łańcuchu wartości produkcji i dystrybucji produktów roślinnych. (...) Rozumie, że przyspieszenie tej zmiany wymaga innowacji na każdym etapie systemu żywnościowego, od polityki rządu, przez produkcję rolną, po przetwórstwo żywności, a ostatecznie dystrybucję i sprzedaż detaliczną – przeczytać można na podstronie Ashoki poświęconej Otrębskiemu.

***

Ashoka to organizacja założona w 1980 roku w Waszyngtonie, która „identyfikuje schematy i kluczowe dźwignie zmian by pomóc społeczeństwu w uformowaniu nowej struktury, która sprawi, że każdy będzie mógł być twórcą bądź twórczynią zmian na rzecz wspólnego dobra.”. Z kolei „Ashoka Fellows” są „wiodącymi przedsiębiorcami i przedsiębiorczyniami społecznymi, których Ashoka wyróżniła za ich innowacyjne rozwiązania problemów społecznych oraz potencjał do zmiany schematów całego społeczeństwa”. W Polsce do tego grona należy 85 osób, m.in. Małgorzata Chmielewska, Sylwia Chutnik, czy Kuba Wygnański.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Myjka Karcher K5 to zaawansowane urządzenie, które stanowi klucz do efektywnego ...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę