11 Ochotniczych Straży Pożarnych, cztery fundacje i 55 stowarzyszeń i innych organizacji pozarządowych otrzyma dofinansowanie z pilotażowego programu "Lubuska Odnowa Wsi" urzędu marszałkowskiego Lubuskiego. Wsparcie otrzymało 70 projektów dot. aktywizacji mieszkańców i promocji obszarów wiejskich.
„Jesteśmy zaskoczeni tak dużym zainteresowaniem. Do urzędu wpłynęło aż 206 ofert. Na realizację programu przeznaczono 650 tys. zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu mogła wynieść do 10 tys. zł” – powiedział na piątkowej konferencji prasowej wicemarszałek woj. lubuskiego Stanisław Tomczyszyn.
Dodał, że do zarządu województwa wpłynął już wniosek z prośbą o dodatkowe pieniądze, aby jeszcze w tym roku była możliwość dofinansowania dodatkowych, nowych wniosków w ramach tego programu.
„Chcemy w formie grantów jeszcze pewną pulę przeznaczyć i myślę, że to nie będzie wcale taka mała pomoc” – dodał wicemarszałek.
Wśród zaakceptowanych projektów wiele dotyczy aktywnych form wypoczynku, ale nie tylko. Stowarzyszenie Lepsze Jutro Lubiechnia Wielka wyda dotację na publikację o produktach regionalnych Ziemi Lubuskiej. Natomiast strażacy z OSP "Jarogniewice" w Zielonej Górze wykorzystają je na zakup toru do ćwiczeń dla swoich psów, które wykorzystują podczas poszukiwań osób zaginionych.
Z wielu projektów skorzysta młodzież. Związek Młodzieży Wiejskiej Województwa Lubuskiego będzie integrował młodzież na obszarach wiejskich, w Radoszynie powstanie miejsce rekreacji dla dzieci i młodzieży. Są też propozycje dla seniorów. Kargowski Uniwersytet Trzeciego Wieku otrzymał wsparcie na aktywizację fizyczną, umysłową i kulturalną starszych osób.
Dzięki dofinansowaniu Ochotnicze Straże Pożarne wzbogacą się o różne elementy wyposażenia oraz nowe umundurowanie.
Do urzędu marszałkowskiego wpłynęło 206 ofert na ponad 1,8 mln zł. Ochotnicze Straże Pożarne złożyły 40 ofert, fundacje 17, a stowarzyszenia i inne organizacje pozarządowe 149. Na etapie oceny formalnej odpadło 68 ofert, a 16 nie uzyskało minimalnej ilości 60 punktów. 52 oferty uzyskały powyżej 60 punktów, ale nie zmieściły się w limicie środków.
Marcin Rynkiewicz (PAP)