aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Lubelskie/ Wykryto kolejne ognisko ASF u świń

15 stycznia 2018
Lubelskie/ Wykryto kolejne ognisko ASF u świń

Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej wykryto w gospodarstwie w gminie Komarówka Podlaska (Lubelskie) - poinformował w piątkowym komunikacie Główny Lekarz Weterynarii. To 107. ognisko ASF u świń w Polsce.

Nowy przypadek choroby u trzody chlewnej stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Komarówka Podlaska, w powiecie radzyńskim (Lubelskie), w którym utrzymywano 25 świń. Wdrożono w nim procedury związane z likwidacją choroby. Gospodarstwo to znajduje się w obszarze już objętym ograniczeniami w związku z wcześniejszymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń.

To trzecie wykryte w tym roku ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń. ASF wykryto w Polsce w lutym 2014 r., od tamtego czasu tę chorobę u świń ujawniono w 107 ogniskach. W ubiegłym roku było 81 ognisk ASF u świń.

ASF u świń odnotowano w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Ponadto wykryto około tysiąca przypadków tej choroby u dzików, przy czym jeden przypadek może dotyczyć kilku odstrzelonych lub padłych zwierząt. Zarażone dziki znajdowano na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

29 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. specustawę, która ma pozwolić skuteczniej zwalczać afrykański pomór świń. Zakłada ona m.in. uśmiercanie odłowionych dzików i budowę ogrodzenia przed dzikami na wschodniej granicy.

Samorząd woj. lubelskiego wdrożył w ubiegłym roku własną inicjatywę, która ma służyć zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Wypłacił ponad 100 tys. zł jako nagrody za znalezienie 250 padłych dzików i za zastrzelenie 260 samic dzika w regionie. Ostatnio podjęto decyzję o kontynuowaniu akcji do końca czerwca tego roku.

ASF jest niegroźny dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno produkcji trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa. Wykrycie wirusa w gospodarstwach wiąże się z usypianiem wszystkich zwierząt w danej hodowli oraz z ograniczeniami na obszarach je otaczających.

 

Zbigniew Kopeć, Bożena Dymkowska (PAP)


POWIĄZANE

Przypominjący medium społecznościowe „X” (dawny Twitter) Sejm „X” (zbieżność naz...

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę