Adama_poleposition_15.03_30.04

Lubelskie: rolnicy protestują ws. ASF na drodze krajowej nr 2

4 października 2016
Lubelskie: rolnicy protestują ws. ASF na drodze krajowej nr 2
PAP / Marcin Bielecki

Realizacji skupu zdrowych świń ze stref wyznaczonych wokół wykrytych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) domagają się od rządu rolnicy, którzy protestują we wtorek na drodze krajowej nr 2 w Lubelskiem.

„Domagamy się, by rząd zapewnił skup naszych świń po cenach rynkowych. Tymczasem słyszymy tylko obietnice, a nic się zmienia” – powiedział PAP uczestnik protestu, hodowca Robert Janczuk.

Rolnicy prowadzą protest na drodze nr 2 prowadzącej do przejścia granicznego z Białorusią w Terespolu. Na odcinku między Białą Podlaską a miejscowością Woroniec kolumna złożona z ok. 30 ciągników porusza się bardzo wolno raz w jedną, raz w drugą stronę, tarasując jeden pas ruchu.

„Taką kolumnę bardzo trudno wyprzedzić. Kierowcy mogą skorzystać z objazdów przez miejscowości Łosice i Konstantynów” – poinformował Wojciech Lesiuk z Komendy Policji w Białej Podlaskiej.

Protest ma trwać do godz. 20.

Janczuk powiedział, że to spontaniczna manifestacja rolników, którzy się sami zorganizowali, aby zaprotestować przeciwko bezczynności rządu w sprawie trudnej sytuacji w rolnictwie, a zwłaszcza kłopotów hodowców trzody chlewnej na terenach, gdzie wystąpiła chorobą ASF.

„Nie możemy sprzedać świń, które są już przerośnięte, musimy je karmić, ponosimy koszty, są duże straty. W powiecie bialskim jest 12 tys. sztuk świń, które powinny trafić do rzeźni już 4-5 tygodni temu. Tymczasem świnie ze strefy zapowietrzonej kupuje tylko jeden zakład w Kosowie Lackim, w tym tygodniu ma kupić 600 sztuk. To bardzo mało” – powiedział.

„Jeśli nie nastąpią szybkie działania, to zaostrzymy protesty, zablokujemy drogę całkowicie” – dodał.

O trudnej sytuacji hodowców świń w powiecie bialskim mówili też rolnicy na spotkaniu z liderami PSL w piątek w Leśnej Podlaskiej. W gminie tej w miejscowości Droblin wykryto cztery ogniska ASF, głównie w niewielkich hodowlach. Chore zwierzęta zostały uśpione, ale wokół tych gospodarstw wyznaczona została strefa zapowietrzona, z terenu której hodowcom nie wolno swobodnie wywozić i sprzedawać wieprzowiny.

Rolnicy podkreślali, że chodzi o sprzedaż świń, które są zdrowe i zostały przebadane. Wielu z nich wyrażało rozgoryczenie, że nie mogą zwierząt sprzedać, świnie przerastają, a hodowcy ponoszą straty finansowe. Jak podkreślali jedyny zakład wyznaczony do skupu świń ze stref zapowietrzonych nie jest w stanie ich wszystkich przerobić.

Wykup trzody ze stref zagrożonych i przetworzenie tego mięsa na konserwy, które mają być wykupione od zakładów mięsnych przez jednostki finansów publicznych przewiduje specustawa, uchwalona w połowie września przez Sejm. Według jej założeń, każda zakupiona świnia zostanie przebadana, a mięso zanim trafi do handlu będzie przetworzone w temperaturze powyżej 120 stopni, głównie na konserwy.

Ma to umożliwić legalną sprzedaż tuczników do zakładów zatwierdzonych przez powiatowego lekarza weterynarii, a rolnicy mają otrzymać co najmniej średnią rynkową cenę z ich regionu. Zakłady, które podejmą się produkcji konserw z mięsa świń ze stref z ograniczeniami, będą miały zagwarantowany ich wykup przez instytucje z sektora finansów publicznych.

Sejm w trybie nadzwyczajnym, uchwalił też tzw. drugą specustawę dot. ASF, która zakłada, że powiatowi lekarze weterynarii będą mogli nakazać: sanitarny odstrzał dzików; ubój trzody chlewnej za odszkodowaniem; przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Specustawa wprowadza też obowiązek rejestracji świń w ciągu 30 dni, a każda zmiana miejsca pobytu zwierzęcia będzie musiała być zgłoszone w ciągu 7 dni, natomiast w okresie, kiedy występuje choroba zakaźna i gospodarstwo znajduje się na terenie wyznaczonych stref, rolnik będzie miał obowiązek zgłaszania wszystkich przemieszczeń, sprzedaży, upadków zwierząt, w ciągu 24 godzin.

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w Polsce w lutym 2014 r. Dotychczas odnotowano 111 przypadków ASF u dzików (czasem jeden przypadek odnosi się do kilku dzików) i 23 ogniska tej choroby u świń. W tym roku wykryto 20 ognisk ASF - w województwach podlaskim, lubelskim oraz mazowieckim.

Choroba jest niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze. Wykrycie wirusa w wiąże się z usypianiem wszystkich świń w danym gospodarstwie, a na obszarze je otaczającym (w wyznaczonych strefach) obowiązują ograniczenia dotyczące wywozu i sprzedaży świń.

(PAP)


POWIĄZANE

15 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmo...

W związku z wnioskiem zgłoszonym na VII Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych...

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę