Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Łódzkie/ 125 mln zł na inwestycje w gminach poprawiające jakość powietrza

27 listopada 2017
Łódzkie/ 125 mln zł na inwestycje w gminach poprawiające jakość powietrza

Urząd marszałkowski województwa łódzkiego przeznaczy 125 mln zł na dofinansowanie inwestycji w gminach, które poprawią jakość powietrza. Chodzi np. o budowę pasywnych budynków czy wymianę źródeł ciepła.

"Dbamy o czystość powietrza, a jednym z narzędzi są środki unijne. Ogłaszamy konkurs na te pieniądze. W jego ramach będziemy finansowali m.in. budowę budynków pasywnych użyteczności publicznej, czyli spełniających wysokie normy energooszczędności; będziemy również wspierać rozbudowę sieci ciepłowniczych, modernizację i wymianę źródeł ciepła" - zapowiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

Jak wskazał, o dofinansowanie nawet do 85 proc. planowanej inwestycji mogą starać się jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy, placówki oświatowe i uczelnie, jednostki naukowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz organizacje pozarządowe.

Do beneficjentów, którzy zostaną wyłonieni w konkursie trafi 125 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

"Wnioski będziemy przyjmować od 4 do 21 grudnia. To kolejny konkurs w ramach działania na rzecz ochrony powietrza. Biorąc pod uwagę to, jakim zainteresowaniem cieszyły się poprzednie edycje, jestem pewny, że z zagospodarowaniem tej kwoty nie powinno być problemów" – dodał marszałek.

Tłumaczył, że gminy woj. łódzkiego stawiając na energooszczędne budownictwo, mogą w ten sposób pozyskać fundusze m.in. na budowę przedszkoli, szkół, sal gimnastycznych, instytucji kultury. Innym przykładem inwestycji może być budowa lub modernizacja oświetlenia publicznego z wykorzystaniem urządzeń energooszczędnych.

Jak podkreślił marszałek woj. łódzkiego, "program walki ze smogiem nie uda się bez interwencji środków zewnętrznych; wsparcia instytucji, przedsiębiorców i mieszkańców finansami, co pozwoli zmienić system ogrzewania i produkcji energii".

 

Bartłomiej Pawlak, Anna Mackiewicz (PAP)


POWIĄZANE

Rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowym...

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 marca 2021 r. zmien...

Od 1 do 14  marca 2021 r. ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę