Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Lodołamacze gotowe na zimę do pracy na wiślanym Zbiorniku Włocławskim

4 grudnia 2017
Lodołamacze gotowe na zimę do pracy na wiślanym Zbiorniku Włocławskim

Sześć lodołamaczy, które stacjonują przy tamie we Włocławku (Kujawsko-pomorskie) będzie zabezpieczać tej zimy Zbiornik Włocławski na Wiśle, największy sztuczny akwen w Polsce, w przypadku, gdyby zamarzająca rzeka utrudniała spływanie wody, śryżu lub kry lodowej.

Będące w rezerwie lodołamacze, które znajdują się w porcie przy włocławskim stopniu wodnym, będą w razie potrzeby wyruszać do pracy przez cały sezon zimowy, trwający do 15 marca 2018 r. – poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie Urszula Tomoń.

Zbiornik Włocławski, który rozciąga się na Wiśle od Płocka (Mazowieckie) do Włocławka, ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową włocławskiej tamy i elektrowni.

„Lodołamanie ma na celu poprawę warunków spływu kry i lodu w okresie zimowym z Wisły powyżej zbiornika, a także przeciwdziałanie tworzeniu się na nim zatorów lodowych” – przypomniała rzeczniczka RZGW.

Dodała, iż stacjonujące we Włocławku lodołamacze to dwie jednostki o mocy 600 i 1000 KM, przeznaczone do zabezpieczenia ciągłości spływu lodu w rejonie stopnia wodnego oraz cztery jednostki o mocy 1000 KM, których zadaniem jest czołowe kruszenie lodu płynąc w górę rzeki.

„Ich praca polega na wycięciu w pokrywie lodowej zbiornika rynny spływowej, sprowadzeniu kry w pobliże zapory i po jej pokruszeniu bezpieczny zrzut przez stopień” – wyjaśniła Tomoń.

Rzeczniczka RZGW podkreśliła, iż do końca 2019 r. mają powstać dwa nowoczesne lodołamacze, czołowy o mocy 1200 KM i liniowy o mocy 800 KM, które trafią na wiślany Zbiornik Włocławski, gdzie zastąpią, wysłużone, 30-letnie jednostki. „Lodołamacze te będą dodatkowo wyposażone w sondę wielowiązkową, która pozwoli monitorować dno zbiornika. Ta precyzyjna ocena stanu zbiornika pozwoli na lepsze prowadzenie prac utrzymaniowych” – wyjaśniła.

Tomoń zapowiedziała, że nowe lodołamacze będą posiadały panele fotoelektryczne, co wpłynie na zmniejszenie zużycia prądu, głównie podczas ich postoju. Wyposażone będą w oświetlenie ledowe. Jednostki napędzane będą silnikami spalinowymi, spełniającymi obowiązujące normy środowiskowe. „Lodołamacze będą miały też funkcje holowników” – zaznaczyła.

Jak poinformowała rzeczniczka RZGW, w ramach bieżących działań przeciwpowodziowych, w miejscowości Popłacin pod Płockiem już z końcem października zainstalowano na Wiśle tzw. przegrodę przeciwśryżową, która ma zatrzymywać spływający rzeką w kierunku Zbiornika Włocławskiego śryż lodowy.

RZGW w Warszawie zarządza obszarem o powierzchni 111,4 tys. km kw., co stanowi blisko 1/3 powierzchnię Polski. Obszar ten obejmuje region wodny środkowej Wisły oraz regiony wodne rzek: Jarft, Świeżej, Łyny, Węgorapy i Niemna oraz Wielkie Jeziora Mazurskie. To w sumie 29 rzek o łącznej długości ponad 3 tys. km.

 

Michał Budkiewicz, Danuta Starzyńska-Rosiecka (PAP) / zdj. ilustrac.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę