Dzieci powinny zjeść posiłek przed wyjściem do szkoły, a drugie śniadanie zabrać do szkoły; tornister nie powinien być za ciężki - przypomina Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia przed zbliżającym się nowym rokiem szkolnym.
"Nowy rok szkolny to wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli, rodziców i opiekunów. To dorośli powinni stworzyć dzieciom jak najlepsze warunki do nauki i zdrowego rozwoju podczas wielu pracowitych miesięcy spędzonych nad książkami" - powiedziała cytowana w przesłanym PAP komunikacie prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.
Lekarze z PPOZ podkreślają, że dziecko przed wyjściem do szkoły powinno zjeść odpowiedni posiłek ,a w tornistrze zawsze powinno się znaleźć drugie śniadanie, urozmaicone warzywami i owocami - np. jabłko czy kanapka z sałatą. Warto także sprawdzić, czy w tornistrze są wszystkie potrzebne rzeczy i czy nie jest za ciężki.
Ubiór dziecka powinien być dostosowany do pogody - najlepsza metoda - "na cebulkę" - chroni przed przegrzaniem i zmarznięciem.
Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, dziecko powinno uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego, ponieważ nieuzasadniona rezygnacja z ćwiczeń szkodzi jego zdrowiu - ostrzegają lekarze.
Przypominają też, że najlepszym odpoczynkiem jest zdrowy sen, dlatego dziecko nie powinno zarywać nocy, a odrabianie lekcji powinno być urozmaicone zabawą, a przede wszystkim ruchem na świeżym powietrzu.
Należy także pozwolić dzieciom na rozwijanie zainteresowań, ale nie przeciążać ich nadmiarem zajęć dodatkowych - radzą lekarze.
W szkole dziecko po raz pierwszy może spotkać się z wieloma niebezpiecznymi sytuacjami, warto mu więc powiedzieć, aby nie przyjmowało podejrzanych słodyczy lub innych rzeczy od nieznajomych.
"Powrót do szkoły nie musi wcale oznaczać tylko i wyłącznie ciężkiej pracy, stresu i ogromnego wysiłku. Jeśli stworzymy dzieciom bezpieczny dom, zagwarantujemy opiekę i zainteresowanie, one będą uczyły się chętniej, łatwiej, a my, dorośli, będziemy dumni z ich osiągnięć" – dodała Janicka.
(PAP)